Tekli Mesajlari izle
Eski 09-22-2006, 03:18 PM   #2
CaKaLBoT
ÇaKaL Üye

Kayit Tarihi: Jan 2006
Mesajlari: 1,791
Teşekkür Etme: 0
Teşekkür Edilme: 88
Teşekkür Aldığı Konusu: 15
Üye No: 26295
Rep Puanı : 76884
Rep Derecesi : CaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond reputeCaKaLBoT has a reputation beyond repute

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 3. 7. 1992
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer
İletişim bilgileri: Adnan Menderes Üniversitesi Kepez Mevkii Aydın
İnternet adresi: www.adu.edu.tr
Tel: 0 256 214 66 80
Faks: 0 256 225 32 40
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 1
YO: 7
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 3405
Akademik personel: 496
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer: "Üniversitemiz beş yıl gibi çok kısa bir zaman dilimi içinde hızlı ve büyük gelişme göstermiştir. Tem amacımız hedefimiz olan çağdaş, üretken ve halkla bütünleşmiş bir kurum oluşturmak. Üniversitemizin bugünkü konumu ve durumu gelecekteki konumunun küçük bir göstergesidir"
Adnan Menderes Üniversitesi, Büyük Menderes Havzasının kenarı ve Aydın Dağları'nın bitişiğinde kurulan Aydın'da bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yüzde 400 oranında büyüme ve gelişme gösteren Adnan Menderes Üniversitesi yetkilileri, amaçlarını; "Çok öğrenci ile yığılma yapmak değil, alt yapımızı tamamlayarak birebir ilişkiyi sürdürmek" şekilde açıklıyor. 1992 yılında matematik, Türk dili ve edebiyatı, arkeoloji ve Sinema Tarihi, Felsefe bölümleriyle açılan üniversiteye 1995 yılında Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim Bilimleri ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri eklendi. Üniversitenin Ziraat Fakültesieğitim- öğretimini uygulama çiftliği içinde yürüten tek fakülte özelliğini taşıyor.
Üniversitede eğitim- öğretim ve araştırma çalışmalarına destek olmak amacıyla çeşitli disiplinlerin bilgilerini içeren 10 adet CD, 284 periyodik dergi ve yaklaşık 10 bin kitap öğrenci, öğretim elemanı ve diğer araştırmacıların hizmetine sunuluyor. Kütüphane bünyesinde yer alan İnternet bağlantısı ile ülkemizdeki ve dünyadaki birçok bilgi merkezine ulaşılabiliyor.
Üniversitede araştırma incelemeye de imkanlar ölçüsünde önem veriliyor. Araştırma projeleri, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Fonu, Üniversite bütçesi, TÜBİTAK, DPT ve yurt içi- yurt dışı diğer kaynaklardan destekleniyor.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ
Adnan Menderes Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi'nde sağlık sağlık kuruluşlarından yararlanma olanağı olmayan öğrencilerin her türlü gereksinimi karşılanıyor.
Öğrencilerin ilki alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmek, ruhsal, bedensel, düşünce ve bilimsel gelişmelerine destek olmak amacıyla, yıl içinde çeşitli sanat ve kültürel etkinlikler yapılıyor.
Her eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin ve halkın geniş kapsamlı katılımı ile Kültür, Sanat ve Spor şenlikleri düzenleniyor. Üniversite bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği korolarının yanısıra Halk Oyunları ve Tiyatro toplulukları etkinliklerini yürütüyor. İl merkezinde 700, Nazilli'de 150 ve Germencik'te 50 olmak üzere toplam 900 öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında barınıyor. Yurtların dışında ise öğrenciler özel yurtlar ve pansiyonlarda kalma şansına sahipler.