Tekli Mesajlari izle
Eski 05-01-2010, 01:08 AM   #37
styla45
Forum Kalfası

styla45 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2005
Mesajlari: 7,071
Teşekkür Etme: 5
Teşekkür Edilme: 16
Teşekkür Aldığı Konusu: 15
Üye No: 4
Rep Puanı : 67186
Rep Derecesi : styla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond repute
Belirlenen

Bismillahirrahmanirrahim

1- Elif, Lâm, Râ. Bunlar kitabin ve apaçik bir Kur'ân'in âyetleridir.

2- Bir zaman gelecek ki inkâr edenler, keske müslüman olsaydik temennisinde bulunacaklardir.

3- Onlari birak yesinler, içsinler, zevk alsinlar; arzu onlari oyalasin ilerde bileceklerdir.

4- Biz hiçbir memleketi (Allah katinda) bilinen bir zamani olmaksizin helak etmedik.

5- Hiçbir millet, ecelinin önüne geçemez ve onu geciktiremez.

6- Dediler ki: "Ey kendisine Kur'ân indirilen (Muhammed)! Sen mutlaka bir mecnunsun."

7- "Eger peygamberlik davanda dogru kimselerdensen, bize melekleri getirmeliydin."

8- Biz o melekleri ancak, hak ile indiririz. Ve indirildikleri vakit de onlara (kâfirlere) hiç mühlet verilmez.

9- Hiç süphe yok ki, Kur'ân'i biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacagiz.

10- Andolsun, senden önceki milletler arasinda da peygamberler gönderdik.

11- Onlara hiçbir peygamber gelmiyordu ki onunla alay etmis olmasinlar.

12- Biz o küfrü suçlularin kalbine iste böyle sokariz.

13- Kur'âna iman etmezler, halbuki öncekilerin sünneti (inanmadiklari için baslarina gelenler) gelip geçmistir.

14- Onlara gökten bir kapi açsak da oradan yukari çiksalar,

15- "Gözlerimiz perdelendi, daha dogrusu bize büyü yapilmistir" derler.

16- Andolsun biz, gökte birtakim burçlar yarattik ve bakanlar için onu süsledik.

17- Ve gögü taslanan bütün seytanlardan koruduk.

18- Ancak kulak hirsizligi eden seytan hariç, onu apaçik bir alev sütunu takip eder.

19- Yeryüzünü düzgün bir sekilde yarattik ve oraya sabit daglar yerlestirdik. Orada hikmetle ölçülmüs her seyden bitkiler bitirdik.

20- Orada hem sizin için, hem de sizin riziklarini veremediginiz kimseler için geçim yollarini yarattik.

21- Her seyin hazineleri yalniz bizim yanimizdadir. Fakat biz, onu ancak ihtiyaca göre, belli ölçülerde veririz.

22- Biz rüzgarlari asilayici olarak gönderdik ve gökten bir su indirip sizi onunla suladik. O suyu hazinelerde tutan da siz degilsiniz.

23- Elbette biz diriltiriz ve biz öldürürüz! Ve hepsinin varisleri de biziz.

24- Andolsun ki biz, içinizden Islâm'da öne geçmek isteyenleri de biliriz, geri kalmak isteyenleri de biliriz.

25- Süphesiz Rabbin O'dur ki, onlari kiyamet gününde hesaba çekmek için toplayacaktir. O, hikmet sahibidir, bilendir.

26- Andolsun ki biz insani kuru bir çamurdan, sekillenmis bir balçiktan yarattik.

27- Cinleri de daha önce insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen güçlü bir atesten yarattik.

28- Ey Peygamber! Rabbinin meleklere söyle dedigini hatirla: "Ben, kuru balçiktan, sekil verilmis kokusmus çamurdan bir insan yaratacagim."

29- Ben, onun yaratilisini tamamladigim ve ona ruhumdan üfledigim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanin."

30- Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler.

31- Yalniz Iblis hariç. O secde edenlerle beraber olmaktan çekinmisti.

32- Allah buyurdu ki: "Ey Iblis! Ne oluyor sana da, secde edenlerle beraber olmuyorsun?"

33- Iblis söyle dedi: "Kuru bir çamurdan, sekillenmis bir balçiktan yarattigin bir insana secde edemezdim."

34- Allah söyle buyurdu: "Öyle ise oradan çik! Sen, artik kovulmus birisin."

35- "Kiyamet gününe kadar lanet senin üzerindedir."

36- Iblis: "Rabbim! Öyle ise insanlarin kabirlerinden kaldirilacaklari güne (kiyamete) kadar bana mühlet ver" dedi.

37- Allah buyurdu ki: "Sen mühlet verilenlerdensin."

38- "Allah katinda bilinen vaktin gününe kadar..."

39- Iblis söyle dedi: "Rabbim! Beni saptirdigin için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahlari süsleyecegim ve onlarin hepsini mutlaka azdiracagim!"

40- "Ancak içlerinden ihlasli kullarin müstesnâdir."

41- Allah söyle buyurdu: "Iste bana ulasan dosdogru yol budur."

42- "Sana uyan azginlardan baska, kullarimin üzerinde hiçbir nüfuzun yoktur."

43- "Süphesiz ki onlarin hepsine vaad edilen yer cehennemdir."

44- "Cehennemin yedi kapisi vardir. O kapilarin herbiri için birer grup ayrilmistir."

45- Allahtan korkanlar, elbette cennetlerde ve pinarlarin basindadirlar.

46- Onlara: "Selametle güven içinde oraya girin" denir.

47- Biz o cennetliklerin kalblerindeki kinleri çikarir atariz. Hepsi kardesler olarak sevinç içinde karsilikli koltuklara otururlar.

48- Orada kendilerine hiçbir yorgunluk gelmeyecek. Oradan çikarilacak da degillerdir.

49- Kullarima haber ver ki, gerçekten ben çok bagislayici ve pek merhamet ediciyim.

50- Bununla beraber azabim da çok acikli bir azabdir.

Bunlari geçmisten bazi örneklerle açiklamak üzere:

51- Hem o kullara, Ibrahim'in misafirlerinden de haber ver.

52- Hani melekler, Ibrahim'in yanina girdikleri zaman, "selam" demisler, Ibrahim de onlara: "Biz sizden korkuyoruz" demisti.

53- Melekler: "Korkma! Gerçekten biz sana bilgin bir ogul müjdeliyoruz" dediler.

54- Ibrahim dedi ki: "Bana ihtiyarlik gelmisken, beni mi müjdeliyorsunuz, neye dayanarak beni müjdeliyorsunuz?"

55- Melekler: "Seni gerçekle müjdeliyoruz. Sakin Allah'in rahmetinden ümidini kesenlerden olma!" dediler.

56- Ibrahim dedi ki: "Rabbimin rahmetinden, sapiklardan baska kim ümit keser?"

57- "Ey elçiler! Baska ne isiniz var?" dedi.

58- Melekler söyle dediler: "Biz suçlu bir kavmi cezalandirmak için gönderildik.

59- Ancak Lût ailesi müstesnâdir. Biz, onlarin hepsini muhakkak kurtaracagiz.

60- Yalniz Lût'un karisi müstesnâ, çünkü onun helak edilenlerle birlikte yok edilmesini takdir ettik.

61- Melek olan elçiler, Lût kavmine gelince,

62- Lût dedi ki: "Dogrusu siz ürkülecek bir kavimsiniz."

63- Elçiler dediler ki: "Bilakis biz sana onlarin süphe ettigi azabi getirdik."

64- "Sana gerçegi getirdik; biz elbette dogru söylüyoruz."

65- "Gecenin bir bölümünde aileni yola çikar, sen de arkalarindan yürü ve sizden kimse ardina bakmasin; istenen yere gidin."

66- Biz, Lût'a su kesin emri vahyettik: "Bu kâfirler sabaha çikarken muhakkak kökleri kesilmis olacaktir."

67- Sehir halki, insan seklindeki güzel yüzlü melekleri görünce, onlara igrenç islerini yapabileceklerini düsünüp sevinerek geldiler.

68- Lût, kavmine söyle dedi: "Bunlar benim misafirlerimdir, beni rüsvay etmeyin."

69- "Allah'tan korkun! Beni mahcub etmeyin."

70- Lût kavmi söyle dedi: "Biz sana kimsenin koruyuculugunu yapmamani söylememis miydik?"

71- Lût söyle dedi: "Iste kizlarim! Düsündügünüzü yapacaksaniz (onlarla evlenin).

72- Resulüm! Ömrüne yemin olsun ki gerçekten onlar, sarhosluklari içinde bocalayip duruyorlardi.

73- Günes dogarken o korkunç çiglik onlari yakaladi.

74- Biz, onlarin sehirlerinin üstünü altina geçirdik ve üzerlerine de balçiktan pisirilmis taslar yagdirdik.

75- Gerçekten bunda, düsünen keskin anlayislilar için ibretler vardir.

76- Hem o Lût kavminin bulundugu sehir harabesi bir yol üzerinde bulunmaktadir.

77- Süphesiz ki, bunda iman edenler için bir ibret vardir.

78- Eyke halki da gerçekten zalimlerdi.

79- Biz Eyke halkindan da intikâm aldik. Ikisi de (Eyke ve Medyen) açik bir yol üzerindedir.

80- Süphesiz ki, Hicr halki da peygamberleri yalanladilar.

81- Biz, onlara âyetlerimizi vermistik de onlar, yüz çeviriyorlardi.

82- Onlar, daglardan emniyetli emniyetli evler yontuyorlardi.

83- Onlari da sabahleyin korkunç bir çiglik yakaladi.

84- Kazanmakta olduklari seyler, onlardan hiçbir zarari savmadi.

85- Biz gökleri, yeri ve aralarindaki varliklari ancak hak ve hikmetle yarattik ve elbette ki, kiyamet kopacaktir. (Ey Peygamber!) Simdi sen onlara yumusak davran ve güzel muamele et.

86- Süphesiz Rabbin kemaliyle yaratandir ve iyi bilendir.

87- Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi âyeti (Fatihayi) ve yüce Kur'ân'i verdik.

88- Sakin o kâfirlerden birtakimlarina verip de kendilerini zevklendirdigimiz seye (mal ve servete) heveslenip göz dikeyim deme. Onlardan dolayi üzülme. Müminlere merhamet kanatlarini indir.

89- De ki: "Süphesiz ben apaçik bir uyariciyim."

90- (Inanmazsaniz basiniza) tipki o taksimcilere (yahudi ve hiristiyanlara) indirdigimiz azap gibi (bir azab inecektir).

91- Onlar, Kur'ân'in bir kismina inanip bir kismina inanmayarak onu kisim kisim böldüler.

92-93- Rabbin hakki için biz, mutlaka onlarin hepsini yaptiklarindan dolayi hesaba çekecegiz.

94- Simdi sen emrolundugunu açikça teblig et. Müsriklerden yüz çevir.

95- Muhakkak ki alay edenlere karsi biz sana yeteriz.

96- Onlar Allah ile birlikte baskasini ilâh edinenlerdir. Onlar yakinda bileceklerdir.

97- Gerçekten biliriz ki, onlarin söylediklerine gögsün daraliyor.

98- O halde Rabbini hamd ile tesbih et. Ve secde edenlerden ol.

99- Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.
styla45 Ofline   Alinti Yaparak Cevapla