www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Kültür & Sanat > Eğitim Ve Öğretim > Üniversiteler / Liseler

Üniversiteler / Liseler Üniversite ve Liseliler Burası Sizin Tartışma Ve Kaynaşma Platformunuz

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 06-16-2009, 12:11 AM   #1
Author41
Daimi Üye

Kayit Tarihi: Jun 2009
Mesajlari: 640
Teşekkür Etme: 1
Teşekkür Edilme: 30
Teşekkür Aldığı Konusu: 15
Üye No: 84106
Rep Puanı : 67290
Rep Derecesi : Author41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond reputeAuthor41 has a reputation beyond repute
Belirlenen YÖK, büyük üniversiteleri bölüyor_

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerini yakından ilgilendiren bir düzenlemeye gidiyor. Öğrenci sayısı 40 binin üzerindeki üniversitelerin bölünmesi gündemde.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrenci sayısı 40 binin üzerindeki üniversiteleri bölmeye hazırlanıyor. Yükseköğretim Kurulu üniversitelerde yeni idari yapının belirlenmesi amacıyla bir komisyon oluşturdu. Komisyon, 'İstanbul, Marmara, Gazi, Selçuk ve Uludağ üniversiteleri ile nüfusu 40 bini geçen diğer üniversitelerin bölünmesi' hakkında araştırma yapacak. Hangi üniversitenin kaça bölüneceği, isimlerinin aynı kalıp kalmayacağı konusunda araştırma yapılacak. Uzlaşma sağlanması halinde kanun teklifi hazırlanacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bazı üniversitelerin öğrenci nüfusu açısından çok büyüdüğüne dikkat çekerek, "İdareleri zorlaşan üniversiteleri yeniden yapılandıralım istedik." dedi. Özcan, ilk aşamada 5 üniversiteyi bölmeyi düşündüklerini ifade etti. Üniversitelerin isimleri konusunda çalışma yapmadıklarını söyleyen YÖK Başkanı, şöyle konuştu: "Ayrılana da yeni rektör seçilir, idari kademelerin hepsi olur. Yani yeniden teşkil edilecek. Yeni bir üniversite gibi düşünün. Mesela Paris'teki Sorbonne Üniversitesi-1, Sorbonne Üniversitesi-2 gibi Gazi-1, Gazi-2 de olabilir, başka isimler de verilebilir." Prof. Özcan, söz konusu düzenleme için bizzat Selçuk ve İstanbul üniversitelerinden talep geldiğini sözlerine ekledi.
İlk projede 5 üniversite var
YÖK üyesi Prof. Dr. Fikret Şenses ise genel kurulda ilk etapta 5 üniversitenin bölünmesiyle ilgili çalışma başlatıldığını, ancak bölünme konusunda kesinleşmiş bir karar verilmediğini belirtti. Üniversitelerin bölünmesine karşı olduğunu ifade eden Şenses, genel kurul toplantısında bu konunun görüşülmesi sırasında da çekincelerini dile getirdiğini aktardı. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan da kurulun bu konuda kendilerine bilgi iletmediğini söyledi. Eski, klasik, köklü üniversitelerin kâğıt üzerinde bölünmesinin büyük hata olacağını düşünen Ayhan, "Hele Gazi Üniversitesi gibi fakülteleri iç içe geçmiş, birçok müşterek kullanım alanları olan bir üniversiteyi kâğıt üzerinde bölmek fevkalade hatalı diye düşünüyorum. Kağıt üzerinde sadece sayılara bakmak suretiyle bir bölünme yapılırsa hem kurulacak, hem bölünen üniversite büyük zarar görür, verim alınamaz." diye konuştu. Üniversitelerinde ön lisans, lisans ve lisansüstünde yaklaşık 65 bin öğrenci ve 1800'ü aşkın öğretim elemanı bulunduğunu kaydeden Gazi Rektörü, çekincelerini şöyle dile getirdi: "Üniversitelerin öğrenci sayısı üzerinden suni olarak bölünmesi, Gazi Üniversitesi gibi Türkiye ve dünyada kendini kabul ettirmiş bir üniversitenin zayıflamasına, kurulacak üniversitenin de gelişme alanlarının sınırlandırılmasına yol açar. Ayrıca üniversitede öğrenci sayısının çok olması bizim tasarrufumuz değildi. YÖK geçen yıl kontenjanı artırdı, ardından af kanunu çıktı. Bu sebeple öğrenci sayıları tüm üniversitelerde arttı. Kendileri artırıp sonra da 'öğrenci sayınız çok fazla' demek mantıkla pek uyum göstermiyor."
Author41 Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
CevaplaCevapla

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari