www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Donanım - Bilgisayar Ve İşletim Sistemleri > Windows işletim sistemleri

Windows işletim sistemleri Windows ile ilgili sorunlar ve çözümleri..

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 09-25-2006, 05:24 AM   #1
GeCeLeR
Guest

Mesajlari: n/a
Üye No:
Belirlenen MS Windows işletim sistemleri > Windows Xp Kurulumu (Resimli) Farklı Anlatım. V2

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.

Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.

Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.

Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.

Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...

CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:

Setup is inspecting your computer's hardware configuration...

Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor.

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:

ENTER tuşuna basarak devam edersek:

Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.

Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).

Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.

Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.

Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.

FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.

İki tane büyük dezavantajı var:

* Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.

* NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.

NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.

NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.

Disk formatlanıyor:

Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:

Ve sistem yeniden açılacak...:

Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:

Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, sahlep işte ne varsa....:

Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.

İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:

25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)

Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.

Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:

Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.

Date and Time Settings

Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul...gibi bir ismi var).

Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.

[IMG]Finalizing installation[/IMG] adımı ile kurulum işlemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...

Restart...:

Ekran çözünürlüğümüzü ayarlayacak. OK

İnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine bağlanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.

Administrator özelliğine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.

Eğer kurulum yapılırken sadece bir kullanıcı oluşturulmuş ve onunda şifresi yoksa, bu login ekranı çıkmaz, direkt masaüstü gelir.

Hadi geçmiş olsun.

Alinti Yaparak Cevapla
Eski 09-25-2006, 05:27 AM   #2
GeCeLeR
Guest

Mesajlari: n/a
Üye No:
Belirlenen MS Windows işletim sistemleri > Windows Xp Kurulumu (Resimli) Anlatım.

Kuracaginiz xp nin suan itibari ile piyasada enson sp2 oldugunu dusunerek eger sp2 monte edilmis bir cd ile yaparsaniz cok verim alabileceginizi dusunuyorum.

Cd yi boot olarak actiktan sonra..
(eger hard disk bos ise formatlanmis ise ya da ilk satin alinmis ise otomatik olarak asagidaki islemler baslayacak),(eger hard disk te daha once kayitli bir isletim systeminiz var ise cd boot olunca karsiniza devam etmek icin herhangi bir dus a basiniz yazisi cikacak)

XP System imizi ve driverlerimizi tariyor. bu islem bitmemesi demek yada donmasi demek donanimda bir sorunumuz var demektir genelde ram uygun degilse bu islem sona ermez.

burdaki resimde enter a basip geciyoruz.

burdaki resimde F8 e basip sartlari kabul ettigimizi belirtiyoruz

enter a basiyoruz

burdaki resimde bazan eger hard disk iniz C:\ D:\ diye 2 parcaya yada 3 5 herne parcaya ayrili ise okadar hepsi gorukecek ve hangisine kurmamiz gerektigini secmemizi isteyecek eger D:\ ye kurmak istiyorsak klavye yon tusu ile D:\ nin uzerine gelip enter a basiyoruz. c:\ ise c:\ yi secip enter.

burdaki resimde ntfs mi fat32 mi hizli format mi normal format mi atmamiz gerektigini soruluyor. ben genelde ntfs ve hizli yi seciyorum tercih size kalmis. en altta systeminizi ntfs e cevirebileceginizi gosteren sik ve mevcut system imi tut secenegi (hangi system oldugunu bilmeyebilirsiniz hard disk in o sebeble o secenek orda) secip enter e basiyoruz.

suan format atiyor ve system dosyalarini yuklemeye hazir hale getirmeye hazirliyor.

xp miz yukleniyor.
kimsenin pek bilmedigi bir sirri veriyim size burda shift+10 tusuna basarak cmd ye ulasabilirsiniz task icin cmd de taskmgr yazmaniz yeterli.

burda dil secenekleri. xp niz zaten size uygun olan en iyi ayarlari yapacagi icin direk ileri (next) deyip gecin burayi.

burda bilgisayariniza isim vermenizi istiyor .

burda gecerli xp anahtarimizi giriyoruz.

burda bilgisayariniza isim vermenizi istiyor eger ag bilgisayari iseniz agdakilerden farkli bir isim vermeye ozen gosterin. isterseniz ayni anda administrator e de sifre koyabilirsiniz.

saat yani yerel tarih ve saat ayarlariniz var, kendinize uygun olan yeri secin.

kurulum devam ediyor

internet ayarlari eger kendiniz ip yazacaksaniz alttaki costum u secin yoksa ustteki otomatik secenek zaten varolan en iyi secenegi yapacak size. bir not eger ethernet kartinizi tanimadiysa xp bu pencere gelmez. modem penceresi gelir oraya sehir kodunuzu yazip enter a basip gecersiniz diger bilgileri doldurmaniza gerek yok

burasi ag bilgileri eger internet cafenize ya da evinizde bikac bilgisayar ve ya sirket bilgisayari vs.. icin kuracaksaniz butun calisma guruplarina ayni ismi verin. ben evdeki ve isyerimdeki bilgisayarlara ayni gurup ismini veriyorum boylece birbirleri arasindaki iletisim daha kolay ve cabuk oluyor. isim verip ileri ye basiyoruz.

xp kurulumu nerdeyse bitti bitecek az kaldi.

kurulum bitti simdi bilgisayar ilk acilim icin kendini hazirliyor, bazan burasinin gecmesi uzun surebilir.

ekran ayarini xp otomatik ayarlamis tamam deyip geciyoruz. guzel bir olay i burda da goruyoruz xp ekran karti driverini tanimasa bile 16 bit 32 bit de kullanma imkani taniyor size.

xp ye hosgeldiniz vs.. yazilari ileri deyip geciyoruz. diger bir asamada xp ye kayit olmak istiyormusunuz ya da xp yi aktif etmek istiyormusunuz secenekleri falan gelebilir cd nizin durumuna gore.

evett kurulum bitti ben kendine user olusturma. hangisiyle acmam gerektigini soran menu.

ilk acilis ekran im. eger xp tur u atmak istiyorsaniz sag alt kosedeki icon a basin ve sesli olarak neler yapabileceginizi turlayin.

alıntıdır...

Alinti Yaparak Cevapla
Eski 09-25-2006, 10:14 AM   #3
CéZaLı
Daimi Üye

Kayit Tarihi: Sep 2005
Mesajlari: 490
Teşekkür Etme: 40
Teşekkür Edilme: 133
Teşekkür Aldığı Konusu: 62
Üye No: 390
Rep Puanı : 12400
Rep Derecesi : CéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond reputeCéZaLı has a reputation beyond repute

teşekkürler kanks

CéZaLı Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
Eski 10-27-2006, 12:56 PM   #4
mugla1978
Müstakbel Üye

Kayit Tarihi: Mar 2006
Mesajlari: 237
Teşekkür Etme: 20
Teşekkür Edilme: 26
Teşekkür Aldığı Konusu: 9
Üye No: 11363
Rep Puanı : 1320
Rep Derecesi : mugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nicemugla1978 is just really nice

Saol Kanka..
Eski 01-09-2007, 08:42 PM   #5
lupenbey
Yeni Üye

Kayit Tarihi: Nov 2005
Mesajlari: 3
Teşekkür Etme: 0
Teşekkür Edilme: 0
Teşekkür Aldığı Konusu: 0
Üye No: 3762
Rep Puanı : 10
Rep Derecesi : lupenbey is on a distinguished road

bilgisayarımı açtığımda aşağıdaki mesaj çıkıyor
windows aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için başlatılamadı
WİNDOWS/SYSTEM32/CONFİG/SYSTEM
özgün kur disketini veya cd-rom kullanıp windows kuru başlatarak bu dosyayı onarmayı deneyebilirsiniz.onarımı başlatmak için ilk ekranda R yi seçin...
ayrıca bilgisayarımı 1 saat aradan sonra açtığımda normal çalışıyor tekrar kapatıp açtığımda bu ikazı veriyor... ne yapmam gerekir ? şu an elimdede windows disketi yok internetten indirebilirmiyim yardım ederseniz sevinirim..
lupenbey Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
Eski 09-23-2007, 10:32 AM   #6
catlax7
Müstakbel Üye

catlax7 'in Avatari

Kayit Tarihi: Sep 2007
Mesajlari: 199
Teşekkür Etme: 34
Teşekkür Edilme: 39
Teşekkür Aldığı Konusu: 20
Üye No: 44515
Rep Puanı : 2762
Rep Derecesi : catlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond reputecatlax7 has a reputation beyond repute
Belirlenen

bu bilgi için teşekkürler
catlax7 Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
Eski 03-21-2009, 09:22 PM   #7
stajer33
Yeni Üye

Kayit Tarihi: Jan 2009
Üye No: 69725
Rep Derecesi : stajer33 is on a distinguished road
Belirlenen

dostum bende xp yüklüydü format attım vistaya gectim. makına her kapanıp acılışında vistamı yoksa önceki windowsmu diye soruyor bu sorunu nasıl aşabilirim 4kere format attım ilk defa böyle bişey oldu bu arada xp ve vista cdleri orijinal
stajer33 Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
Eski 03-22-2009, 09:15 AM   #8
GooD aNd EvıL
Aşmış Üye

GooD aNd EvıL 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2007
Mesajlari: 281,268
Teşekkür Etme: 98
Teşekkür Edilme: 355
Teşekkür Aldığı Konusu: 320
Üye No: 44033
Rep Puanı : 34658
Rep Derecesi : GooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond repute
Belirlenen

Alinti:
orjinal mesaji gonderen stajer33 Mesaj izle
dostum bende xp yüklüydü format attım vistaya gectim. makına her kapanıp acılışında vistamı yoksa önceki windowsmu diye soruyor bu sorunu nasıl aşabilirim 4kere format attım ilk defa böyle bişey oldu bu arada xp ve vista cdleri orijinal
XP'yi kurduğun klasör Vista kurulurken silinmemiş o yüzden soruyor. C'yi biçimle tamamen boş olduğuna emin olduktan sonra Vista'yı yükle ..
Eski 03-22-2009, 07:45 PM   #9
stajer33
Yeni Üye

Kayit Tarihi: Jan 2009
Üye No: 69725
Rep Derecesi : stajer33 is on a distinguished road
Belirlenen

4 kere biçimledim 1 kere sildim ama gene aynı ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum ama sadece o sorun var başka sorun yok saol dostum bu arada tenk yu
stajer33 Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
Eski 03-23-2009, 04:14 PM   #10
GooD aNd EvıL
Aşmış Üye

GooD aNd EvıL 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2007
Mesajlari: 281,268
Teşekkür Etme: 98
Teşekkür Edilme: 355
Teşekkür Aldığı Konusu: 320
Üye No: 44033
Rep Puanı : 34658
Rep Derecesi : GooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond repute
Belirlenen

Alinti:
orjinal mesaji gonderen stajer33 Mesaj izle
4 kere biçimledim 1 kere sildim ama gene aynı ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum ama sadece o sorun var başka sorun yok saol dostum bu arada tenk yu
O zaman şöyle yap: XP'yi yükler gibi boot cd'sini tak ve disk bölümleme işlemine gelindiğinde C: veya D: hepsini sil, ondan sonra Vistayı sıfırdan yükle ..

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari