www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Forum > Eskiler (Arşiv)

Eskiler (Arşiv) Eski konular

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 05-29-2006, 02:21 AM   #1
ZaNdAR
ÇaKaL Üye

ZaNdAR 'in Avatari

Kayit Tarihi: Dec 2005
Mesajlari: 1,014
Teşekkür Etme: 76
Teşekkür Edilme: 139
Teşekkür Aldığı Konusu: 45
Üye No: 4739
Rep Puanı : 7362
Rep Derecesi : ZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond reputeZaNdAR has a reputation beyond repute
Belirlenen windows 9x kullananlar için önemli ipuçları!!!

win95 ve 98 kullanıcılarının mutlaka işine yarayacaktır.

BİLGİSAYARINIZA KİMLER BAĞLI?

Ofisimizde ağ ortamında çalışıyoruz. Klasörlerimizi paylaştırdık, böylece arkadaşlarımız ile dosya alışverişinde bulunabiliyoruz. Bu arada, ufak bir problem hasıl oldu , bu konuda bilgi almak istiyorum. Örneğin, bilgisayarımı kapatmak istediğimde arada bir ekrana "bilgisayarınıza 1 kullanıcı bağlı...." filan diye bir uyarı mesajı geliyor. bağlı olabilir, belki de dosya çekiyordur, bu yüzden bilgisayarımı kapatmam onu zora sokabilir. Ancak daha önceden bağlanmış ve işini bitirmiş de olabilir. Bu durumda ben boşu boşuna bekliyor da olabilirim. Bu konuya açıklığa kavuşturmak için ağ bağlantılarımın durumunu izleyen bir program var mı? Varsa bunu nereden temin edebilirim? Windows 98 kullanıyorum.

Var, hem de bir yerden temin etmenize gerek yok. Çünkü bu program zaten Windows ile beraber geliyor. Programın adı ağ izleyicisi ve istediğiniz an Windows'a kurabilirsiniz. Windows CD-ROM'unuzu CD-ROM sürücünüze takın. BAŞLAT menüsünden AYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Denetim masası penceresinde PROGRAM EKLE/KALDIR simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde WINDOWS KUR bölümüne gelin. Burada listeden aşağıya kayarak SİSTEM ARAÇLARI seçeneğine gelin. AYRINTILAR düğmesine basın. ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisindeki listeden AĞ İZLEYİCİSİ seçeneğini aktif hale getirin. TAMAM düğmesine basın. gerekli programlar Windows CD-ROM'undan bilgisayarınıza kopyalanacaktır. Tekrar TAMAM düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın.

Şimdi herhangi bir anda bilgisayarınıza ağ üzerinden bağlı kullanıcıların listesini almak için BAŞLAT menüsünden PROGRAMLAR * DONATILAR * SİSTEM ARAÇLARI * AĞ İZLEYİCİSİ komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan program penceresinde bilgisayarınıza bağlı olan bilgisayarların listesini görebilirsiniz. Örnek resimde benim bilgisayarıma HAKAN ve VOLKAN bağlı, HAKAN'da ORTAK klasörümden bir WORD dosyasını açmış içine bakıyor. Böylece bu program sayesinde her şeyi tabak gibi görmek mümkün oluyor.

--------------------------------------------------------------------------------

BENİM SABİT IP ADRESİM VAR

Soru: Ben Ç.Ü Eğitim fakültesi'nde uzman olarak çalışıyorum. Sayfanızı çok beğeniyorum ve bu şekilde devam etmenizi istiyorum. Tüm dergi çalışanlarına da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Soruma gelince sayfanızda sık sorulan sorular bölümünü incelerken her bilgisayarın bir IP no'su olduğundan bahsetmişsiniz ve bu IP no'larının sabit olmadığını söylemişsiniz. (ISS'e her bağlanışta değiştiğini söylemişsiniz.) Ben üniversite üzerinden internet'e bağlanıyorum ve bir IP numaram var. Ama bu değişmiyor. Acaba değişiyor da ben mi bilmiyorum? Bunu bana açıklarsanız sevinirim. Bir sorum daha olacaktı. Ben internet üzerinde chat yaparken IRC, MIRC gibi programları kullanmadan sadece web tabanlı chat adreslerini kullanıyorum (petek.net/chat.html vs.) Acaba bu adreslerdeki bağlantılarda hack edilme olasılığı var mı?

Cevap: Üniversiteler gibi kendi Domain'ine ve Proxy'sine sahip ortamlar, internete 24 saat bağlı oldukları için sabit IP adreslerine sahiptirler. Bu gibi bir ortamdan Internet'e bağlanıyorsanız, IP adresinizin her bağlantıda sabit kalması doğaldır.

Chat'e gelince... Hack edilmenizin chat yaptığınız ortam ile pek bir ilgisi yoktur, önemli olan Internet'e bağlı olmanızdır. Internet'e bağlı olduğunuz sürece hack edilme riskiniz vardır. Ancak Web üzerinde chat yapıyorsanız, aynı chat odasında bulunduğunuz kimseler IP adresinizi direkt olarak göremezler, bu açıdan biraz daha güvende olduğunuz söylenebilir. Yine de bütün gece İSS'leri açık port bulma ümidiyle tarayan kişileri unutmamanızda fayda var.

--------------------------------------------------------------------------------

BIOS ŞİFRE SORMUYOR

Soru: Bilgisayarımın başkaları tarafından kullanılmasını istemiyorum. Bu yüzden bilgisayar açılırken "cancel" ile geçilemeyecek şekilde nasıl şifreleyebilirim? BIOS da bulunan user password komutundan şifre koydum fakat sistem açıldığında şifre sormuyor. bu konuda ne yapmam lazım. Eğer güvenilir bir şifre programı var ise bunun adını da yollarsanız sevinirim. Windows 98 İngilizce kullanıyorum.

Cevap: BIOS şifresini koyduktan sonra şifre korumayı etkinleştirmediğiniz için şifreyi sormuyor. Değişik BIOS'larda değişik şekilde yapılan bu işlemi AWARD BIOS için anlatacağım, mantığını bir kere kaptıktan sonra diğer BIOS'lara da uygulayabilirsiniz.

Bilgisayarınız açıldıktan sonra DEL tuşuna basıp bilgisayarınızın BIOS kurulum programına girin. Ekrandaki seçeneklerden PASSWORD SETTING bölümüne gelin ve ENTER tuşuna basın. Şifrenizi belirleyin. Daha sonra BIOS FEATURES SETUP bölümüne gelin ve ENTER tuşuna basın. Açılacak olan ekranda SECURITY OPTION bölümüne gelin. Buradaki ayarı PGUP tuşuna basarak SYSTEM yapın. ESC tuşuna basın, SAVE AND EXIT SETUP seçeneğini aktif yapın ve ENTER tuşuna basın. Değişiklikleri kaydetme sorusuna EVET cevabını verin. Bundan böyle bilgisayarınız her açılışında şifre soracaktır.

BELLEK TEST HATASI

Bilgisayarımı birkaç saat kapalı bıraktıktan sonra açtığımda açılırken arada bir "memory test fail" diye bir hata mesajı çıkartıyor. Beş on kere kapatıp açınca düzeliyor ve makine normal çalışmasına devam ediyor. Ancak içime bir kurt düştü. Acaba belleğim bozuk mu? İleride başıma dert çıkarır mı?

Genel bir kural olarak bilgisayar soğukken çıkan problemler mekanik sorunlardan, bilgisayar sıcakken çıkan problemler ise bilgisayarın içindeki silikon parçaların hatalı çalışmasından kaynaklanır. Sizin durumunuz incelendiğinde görülen o ki, bellek devreleri arasındaki zayıf bir bağlantı söz konusu büyük ihtimalle. Bilgisayar ısınınca metal konnektörler genişliyor ve birbirlerine değiyorlar, böylece problem geçiyor.

Problemi çözmek için öncelik elbette bilgisayarı servise ^ürmek. Ancak kendiniz bir kontrol yapmak istiyorsanız önce bütün bellek modüllerini çıkartın. Konnektörlerin temiz olduğundan emin olun, tozlu kirli ise kuru bir bez ile silin. Daha sonra bellekleri tekrar sıkıca yerine takın (takılırken ÇIT sesini duyduğunuzdan emin olun) ve bilgisayarı açın. Bakın bakalım olacak mı? Eğer sorunuz böyle çözülmezse bellekler yolcu demek, size bir teknik servis yolu görünüyor.

BİR DOSYAYA İKİ PROGRAM

Bir dosyayı bazen bir programla bazen bir başka programla açmak isteyebilirsiniz. Biliyorsunuz, normalde bir dosyanın bir programı olur, ve bu dosyaya çift tıklandığında o program açılır ve dosyayı işletir. Ancak şöyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. HTML dosyalarını düzenleyen bir kimsesiniz diyelim. Bir HTML dosyasının üzerine çift tıkladığında Internet Explorer açılıyor, buraya kadar bir problem yok. Ama varsayalım k, bazı durumlarda bu dosyayı ailenizin metin editörü NOTEPAD ile açmak ve içeriğini düzenlemek istiyorsunuz. Bu durumda bir HTML dosyasına sağ fare düğmesi ile tıklasanız da açılacak olan menüden NOTEPAD komutunu çalıştırsanız da dosya otomatik olarak Notepad ile açılsa fena mı olur?

Olmaz, olmaz. Aşağıdaki örneği HTML dosyaları ve NOTEPAD için yaptım. Siz bunu GIF dosyalarınız, TXT dosyalarınız yani ayarlamak istediğiniz bütün dosya çeşitleri için ufak tefek değişiklikler ile uygulayabilirsiniz. Soyadı HTM olan dosyaların üzerine gidip sağ fare düğmesine bastığınızda NOTEPAD uygulaması ile bu dosyayı açacak olan bir menü komutu eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Herhangi bir klasör penceresini açın.

2. GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın.

3. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun DOSYA TÜRLERİ bölümüne gelin.

4. Listeden aşağı doğru kayarak MICROSOFT HTML DOCUMENT seçeneğini bulun ve seçili duruma getirin.

5. EDIT düğmesine basın.

6. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda YENİ düğmesine basın.

7. EYLEM bölümüne NOTEPAD, uygulama bölümüne de NOTEPAD.EXE yazın ve ENTER tuşuna basın.

8. İki kere KAPAT düğmesine basarak diyalog kutularını kapatın.

Bundan sonra herhangi bir klasör penceresinde soyadı HTM olan herhangi bir dosya gidip sağ fare düğmesine bastığınızda ekrana gelecek olan menüde NOTEPAD komutunu göreceksiniz. Bu komutu çalıştırdığınızda ekrana NOTEPAD uygulaması gelecek ve dosyanın içeriğini düzenlemek üzere ekranda gösterecek. Oysa dosyaya çift tıklarsanız ekrana Internet Explorer uygulaması gelecek ve dosyayı ekranda görüntüleyecek.

BİR SEÇENEK DE SİZ EKLEYİN

Çoğu kullanıcı farkında olmasa da, Windows 95 ve 98'in hoş özelliklerinden biri, SHIFT tuşunu basılı tutarken aynı anda bir dosyaya sağ tuşla tıkladığınızda menüde "Open With" seçeneğinin yer almasıdır. Bu seçeneği kalıcı olarak menüye yerleştirmenin bir yöntemi var.

Öncelikle Registry Editor'ı çalıştırın. HKEY_CLASSES_ROOT'un solundaki artı işaretine tıklayın. büyük olasılıkla listenin solunda yer alan "Unknown" adlı anahtarı bulun. Bu anahtarın "shell" adında bir alt anahtarı, onun da "openas" adlı başka bir alt anahtarı vardır. "Openas"ın bir alt anahtarı olan "Command"a geldiğinizde sağ penceredeki varsayılan değerin "Rundll32.exe"yi de içeren karmaşık bir komut satırı olduğunu göreceksiniz. Bu değerin üzerine çift tıklayarak düzenleyiciyi açtıktan sonra, Ctrl-C tuşlarına basarak komut satırını kopyalayın. Sonra da "Cancel"e basın. Şimdi tekrar listenin başına dönün ve "*" adlı anahtarı bulun. Bu anahtarın üzerine sağ tıklayıp "New Key"i seçin. Bu alt anahtara "shell" adını verin ve yine "openas" adında bir alt anahtar oluşturun. Bunun üzerine sağ tıklayıp "command" adında bir başka alt anahtar oluşturun.

Şimdi de sağ penceredeki "Default" adlı değerin üzerine çift tıklayarak düzenleyiciyi açın ve CTRL-V tuşlarını kullanarak biraz önce kopyaladığınız o karmaşık komut satırını buraya yapıştırın. "Ok"a basıp Regedit'i kapatın.

Artık her dosyanın menüsünde "Open With" seçeneğinin olduğunu göreceksiniz.

BİRDEN FAZLA CD SÜRÜCÜM VAR

Soru: Merhaba. Benim bilgisayarımda iki adet CD sürücü var. Bir tanesi aynı zamanda CD yazıcı görevi yapıyor. Benim yapmak istediğim ayar şöyle. Ben müzik CD'lerini sadece ama sadece bir CD-ROM sürücüden dinliyorum, diğerinin zaten ses kablosu takılı bile değil. Belli bir sürücüyü default müzik CD'si çalacak şekilde nasıl ayarlayabilirim?

Cevap: START menüsünden SETTINGS * CONTROL PANEL komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan denetim masası uygulamasında MULTIMEDIA simgesinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun CD MUSIC bölümüne gelin. Burada DEFAULT CD-ROM... seçeneğini kullanarak müzik CD'lerini çalmak için kullanacağınız default CD-ROM sürücüsünü belirlemeniz mümkündür.

BMP'leri Simge Olarak kullanmak
Yarattığınız kısayollar için sadece simgeleri barındıran EXE yada DLL dosyaları kullanmak zorunda değilsiniz. Bir kısayol'a simge olarak BMP dosyalarını da atayabilirsiniz. EXE veDLL yerine BMP kullanmak için kısayolun üzerine gelip sağ fare düğmesine basın ve Özellikler seçeneğini seçin karşınıza gelecek olan diyalog kutusunda "Kısayol" bölümüne geçin ve Simge değiştir tuşuna basın. Gözat'a tıklayın ve istediğiniz boyuttaki BMP dosyasını seçin. Diyalog kutularını onaylayın ve masaüstüne geri dönün. BMP dosyasi simge büyüklüğüne gelecek ve masaüstünde belirecektir.

Not: Eğer 16 milyon renk gibi yüksek renk çözünürlüğünde çalışmıyorsanız. BMP'leriniz o kadar güzel görünmeyecektir.

BO GERİ DÖNDÜ: BO 2000!

Geçen yıl peydah olup ortalığı kasıp kavuran, herkesi bir nevi "hacker" kılan (!) BO'nun, yeni sürümüyle karşı karşıyayız. Üstelik yeni sürüm BO 2000, açık kaynak kodu gibi bir sistemle ortaya çıktı. Yeni BO epey tehlikeli olabilir. Geçen yıl ortaya çıkıp hemen her el atanın "Hey! Ben de hacker oldum" demesini sağlayan BO (Back Orifice), epey ses getirmişti. Yaptığı işin azımsanacak yanı yoktu, uzaktan erişilebilir Windows 95 veya 98 tabanlı bir sistemin tüm denetimini ele geçirebiliyordunuz. Üstelik sistemin kullanıcısının da bundan haberi olmuyordu. Özellikle '98 yaz ayları, BO nedenli "imdat" çığlıklarının yoğunlaştığı dönemdi. Ekranında beklenmedik mesajlar görenlerden, "birileri bütün dosyalarımı sileceğini söylüyor, sonra da siliveriyor" diye feryat edenlere, BO kurbanlarının sayısı giderek artıyordu.

Üstelik, bilgisayarını başkalarının eline sunan BO'nun sistemlerinde var olup olmadığını anlamak için "BOdetect" gibi yazılımları kullananların başına daha da beteri geliyordu. BO, başkaca yazılımların içine "gömülebilen" bir araçtı. Yani ava giderken avlanıyor, BO yakalayayım derken BO kurbanı olabiliyordunuz.

Sonundai antivirüs yazılım şirketlerinin çoğunluğu, BO'nun varlığını saptayabilen virüs tanımlarını kullanıcılara sundu; dolayısıyla görece rahat bir soluk alındı.

Fakat şimdi kapıda yeni bir BO var. Üstelik ilk sürümünden daha güçlü, kimi yönleriyle de ilk sürüme akın eden "hacker olma heveslileri"nin hevesini kursakta bırakacak denli karmaşık bir sürüm bu: BO 2000 ya da kısa adıyla BO2K. BO 2000'deki en önemli yenilikler, yeni sürümün Windows NT ve Windows 2000 uyumlu olması. Sistem yöneticilerini en çok endişelendiren özellik de bu zaten. İş bununla da bitmiyor. BO 2000 açık kaynak kodu sistemine dayanıyor. Yani, CDC'nin BO 2000 için açtığı ve hemen bütün bilgileri sunduğu sitede bulunabilecek BO 2000, diğer geliştiricilerin kodu değiştirmelerine ya da geliştirmelerine olanak tanıyor. Bu durum da, antivirüs yazılımlarının BO 2000'i bulmasını zorlaştırabilir.

BO 2000'le birlikte gelen yeni configuration wizard, aşağı yukarı 140 KB büyüklüğünde bir BO sunucu bileşeni yaratmada kullanılıyor. Bu bileşenin uzaktaki sisteme yerleştirilmesi gerekiyor. BO'nun ikinci yüzünün ortaya çıktığı durumlardan biri de bu "sunucu bileşeninde" zaten. BO 2000'in gizlenmesine yarayan özellikler --sistemle birlikte otomatik çalışma, orijinal dosyayı silip yeni ad verme gibi-- başlangıçta kapalı tutulmuş. Fakat yapılandırma (configuration) arabirimini kullanarak bu özellikleri devreye sokmak, yani BO 2000'in sızdırıldığı bir sistemde gizli olarak, sistem kullanıcısına fark ettirmeden çalıştırmak çocuk oyuncağı.

Sunucu bileşeninin ayarlarını yaparken, standart şifreleme veya 128-bit şifreleme yöntemleriyle güvenli şifreleme yoluna gidilebiliyor. Ayrıca, uzaktaki sisteme yerleştirilecek sunucu bileşenini yaratmaya başladığınızda, yapılandırma özelliği, denetimi gerçekleştirecek sistemde bulunan istemci (client) bileşeni, bu sunucu bileşene erişmek üzere otomatik olarak ayarlıyor. Bu iki özellik, teoride, sunucu bileşene yalnızca onnu yaratan istemci bileşenin erişmesine olanak tanır gibi. Böylece, "hacker olma heveslilerinin" işi zorlaşıyor, çünkü BO'nun herhangi bir sunucu bileşenini kontrol etmesi de zorlaşıyor. Ancak, BO üzerindeçalışan deneyimli birinin başka yollarla sunucu bileşenine erişmesi imkansız değil.

BO 2000'de, ilk BO'da var olan bir özellik kaldırılmış. Bir iletişim ağında bulunan bütün BO sunucularını saptamaya yarayan "IP sweep" özelliği BO 2000'de yok. Fakat, yine, deneyimli bir hacker için bu engeli aşmak zor değil. BO 2000, yürütülebilir bir virüs gibi yayılıyor. Yani, e-posta ilişikleri, İnternet'ten indirilen dosyalar ya da iletişim ağı içinde aktarılan dosyalar aracılığıyla gelebilir. Bu nedenle, sistem yöneticileri, kullanıcıların güvenlik yönergelerine tam olarak uyduğundan emin olmalı. Şüpheli dosyalara karşı da dikkatli olunmalı. Aynı zamanda, saldırıları gerçekleştikleri sırada durdurabilmek için, beklenmedik, sıradışı iletişim ağı etkinliklerini gözleyebilecek araçlara sahip olmak gerekiyor.

Popüler anti-virüs programı üreticileri BO2K ile mücadele etmeniz için güncelleme yayımlamayı ihmal etmediler. Mcafee ve AVP anti-virüs programları için BO2K güncellemesini

http://www.zdnet.com.tr/YazilimArsiv...venlikAraclari adresinden erişebileceğiniz ZDNET Türkiye yazılım arşivinden edinebilirsiniz. Norton Antivirus'ın (NAV) BO 2000 güncellemesini ise, yazılımın LiveUpdate özelliğini kullanarak ya da yazılımın sürümüne göre güncellemelerin yer aldığı adresten indirmek en uygun yol.

BU DOSYA NEDİR?

Default ayarında kurulduğunda Windows 98 ekranda klasör görüntüsü içindeyken dosyaları soyadlarını görüntülemez. Oysa biz biliyoruz ki bir dosyayı diğerinden ayırt etmek için kullanılan en iyi yöntem dosyanın soyadıdır. Böylece bir GIF görüntüsü ile bir JPG görüntüsü arasındaki farkı, bir metin dosyası ile bir program arasındaki farkı fark edebiliriz.

Bu yüzden en iyisi Windows 98'i kurar kurmaz dosya soyadlarını görünür yapmaktır. Bunun için önce Bilgisayarım simgesine çift tıklayın. açılan pencerede GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun GÖRÜNÜM bölümüne gelin. Burada aşağıdaki listede aşağı doğru kayın ve "bilinen dosya türlerinin dosya uzantılarını gizle" seçeneğini kapatın. TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan böyle bir klasöre girdiğinizde aynı isimdeki seksen dosyadan hangisinin GIF, hangisinin TXT hangisinin DOC olduğunu kolayca anlayabileceksiniz.

BU DOSYA NOTEPAD İLE AÇILAMAYACAK KADAR BÜYÜK

Merhaba, bazı TXT dosyalarına çift tıkladığında ekrana "bu dosya not defteri ile açılamayacak kadar büyük, Wordpad ile açayım mı?" diye bir soru geliyor ve ben TAMAM düğmesine basınca dosya Wordpad ile açılıyor. Ancak bu aşamada aklıma bir soru takıldı. Benim bilgisayarımda Word var ve Wordpad'den çok daha yetenekli. Acaba bir püf noktası var mıdır? Yani ben büyük bir TXT dosyasına çift tıkladığımda dosyayı Wordpad yerine Word ile açsın?

Var, var. Ufak bir REGISTRY numarası ile bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

1. BAŞLAT menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın.

2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. ekrana REGISTRY editörün gelecektir.

3. Ok tuşlarını kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\App Paths\WORDPAD.EXE anahtarına gelin.

4. Sağ tarafta VARSAYILAN değerinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde WORDPAD yerine çalıştıracağınız programın (sizin durumunuzda WORD.EXE) tam sürücü ve klasör adresini girin. Örnek için yandaki resme bakabilirsiniz.

5. TAMAM düğmesine basın.

6. REGISTRY editörünü kapatın.

Bundan böyle uzun bir dosya söz konusu olduğunda Windows yine WORPAD ile açmak isteyip istemediğiniz soracak ancak TAMAM dediğinizde Wordpad'i değil REGISTRY editöründe ayarlamış olduğunuz programı çalıştırarak dosyayı açacaktır.

BU DOSYALAR NELERDİR?

Windows kurduktan sonra bilgisayarımın C: sabit diskinin ROOT klasöründe bir ton dosya oluşuyor. bunlar herhalde gereklidir deyip silmiyoruz doğal olarak. Ancak bu dosyaların ne işe yaradıklarını bir anlatsanız ve bizleri aydınlatsanız çok mutlu olacağız.

Bu konuda başka okuyucularımızdan da aynı tipte sorular gelmişti. Bu ay bu sorulara toplu bir cevap vermeyi uygun gördüm. İşte Windows kurduktan sonra sabit diskinizin ROOT klasöründe oluşması muhtemel dosyalar ve açıklamaları o vakit:

l AUTOEXEC.BAT - Eski DOS zamanında da olduğu gibi bilgisayar açılırken otomatik olarak yüklenecek olan dosyaların ve ayar komutlarının bulunduğu yığın dosyası. İşletim sisteminin 32-bit'lik kısmı yüklenmeden önce yapılacak olan işlemler burada kayıtlıdırlar.

l AUTOEXEC.DOS - Yukarıdaki dosyanın bir önceki yedeği. Bu yedek, Windows 95 veya 98 yüklenmeden önceki işletim sisteminin ayarlarını içerir. Açılışta DOS'a boot edilirken bu dosyadaki ayarlar kullanılırlar.

l BOOTLOG.PRV - Bir önceki Windows açılışında kaydı tutulan işlemleri içeren metin dosyası. Bir önceki Windows açılışı sırasında yapılan bütün işlemler burada kayıt altına alınırlar. Kayıtlı bir boot işlemi istediğinizde veya Windows 98 otomatik olarak böyle bir işlem başlattığında bir önceki BOOTLOG.TXT dosyasının adı BOOTLOG.PRV olarak değiştirilir ve yeni bir BOOTLOG.TXT dosyası yaratılır. Windows'un çalışması ile pek ilgili değildir ve silebilirsiniz.

l BOOTLOG.TXT - Windows'un o anki açılışında yapılan işlemlerin kaydı. İstek üzerine yaratılabilir, veya Windows bir önceki boot işleminin başarısız olduğunu saptarsa otomatik olarak yaratır. Silebilirsiniz.

l COMMAND.COM - Windows komut satırı işleyicisi. DOS komut satırından işletilebilen komutları içerir. Sakın silmeyin.

l COMMAND.DOS - Bir önceki işletim sisteminin COMMAND.COM dosyasını yedeği. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.

l CONFIG.DOS - Bir önceki MS-DOS işletim sisteminin CONFIG.SYS dosyası. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.

l CONFIG.SYS - Windows'un aktif CONFIG.SYS dosyası. Windows açılışı sırasında real-mode 16 bit sürücülerini ve ayarlarını belirtmek için kullanılır.

l CVT.LOG - Drive Converter (FAT32) Log dosyası. Bir sabit diski FAT-32 formatına dönüştürdüyseniz yapılan işlemler bu dosyada kayıt altına tutulurlar. Bir hata çıkarsa buradaki bilgileri inceleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yoksa, silebilirsiniz.

l DETLOG.OLD - Windows donanım tanıma işlemlerinin bilgilerinin tutulduğu dosya. Yeni bir aygıt ekleyip buldurmak istediğinizde eski DETLOG.TXT dosyasının adı DETLOG.OLD olarak değiştirilir ve yeni bir DETLOG.TXT dosyası yaratılır. Silebilirsiniz.

l DETLOG.TXT - Windows donanım tanıma işlemlerinin bilgilerinin tutulduğu dosya. Yeni bir aygıt eklediğinizde arama işlemi sırasında yapılanlar ve olası sorunlar bu dosyaya kaydedilir. Herhangi bir problem çıkarsa bu dosya kontrol edilerek çözülmeye çalışılabilir. Herhangi bir sorun yoksa silebilirsiniz.

l IO.DOS - Eski MS-DOS IO.SYS dosyası. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.

l IO.SYS - Windows MS-DOS IO.SYS dosyası. Windows'un düzgün çalışması için gereklidir, silmeyin.

l LOGO.SYS - Windows logosu. Açılışta görüntülenen ekranın bilgilerinin saklandığı görüntü dosyasıdır. Windows 98 artık bu dosyayı kullanmıyor. Eğer Windows 98 kullanıyorsanız bu dosya bilgisayarınızda olmayabilir.

l MSDOS.DOS - Eski MS-DOS'un MSDOS.SYS dosyası. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.

l MSDOS.SYS - Windows MSDOS.SYS dosyası. Windows'un düzgün yüklenmesi için gereklidir, silmeyin.

l OEMLOG.TXT - Windows'un Original Equipment Manufacturer (OEM) log dosyası. Silebilirsiniz.

l SCANDISK.LOG - ScanDisk log dosyası. En son disk kontrolü sırasında yapılan işlemler, olası hatalar bu dosyaya kaydedilir. Silebilirsiniz.

l SETUPLOG.TXT - Windows kurulum log dosyası. Kurulum sırasında yapılan işlemler ve olası sorunlar bu dosyanın içerisine kayıt edilir. Kurulum sırasında bir sorun çıkarsa sorun gidermek için bu dosya incelenir. Başarılı kurulumdan sonra silebilirsiniz.

l SUHDLOG.DAT - Windows kurulum sabit disk log dosyası. Kurulumdan önce ve sonra diskin bütün Master Boot kaydının ve Partition Boot kaydının bilgileri bu dosyaya kayıt edilir. Bu dosyayı sorunsuzca silmek için Program ekle/kaldır seçeneğininde "Old Windows 3.x and MS-DOS system files" (eski Windows 3.x ve MS-DOS sistem dosyaları) seçeneğini kaldırın.

l SYSTEM.1ST - Windows ilk registry kaydı. Windows kurulum sırasında yaratılan orijinal REGISTRY kaydını tutar. Silmeyin.

l VIDEOROM.BIN - Eğer bilgisayarınızda bütünleşik bir görüntü kartı varsa onun Video-ROM bilgileri bu dosyada tutulur. Çoklu monitör kullanımı söz konusu olduğunda bu dosyadaki bilgiler Windows tarafından kullanılırlar. Eğer çift monitör kullanmayı düşünmüyorsanız silebilirsiniz.

l W95UNDO.DAT - Windows 3.x üzerine Windows 95 terfisi yaparsanız eski dosyalar bu dosyanın içerisine sıkıştırılırlar. Kurulum işlemini geri almak istediğinizde kullanılırlar.

l W95UNDO.INI - W95UNDO.DAT dosyasının içerisindeki dosyaların listesi bu dosya içerisinde tutulur.

CD-ROM’lar İçin Önbellek Miktarı
CD-ROM sürücünüzün performansını artırmanın en emin yollarından biri Windows 95’in bu sürücü için ayırdığı önbellek miktarını artırmaktır. Bilgisayarım simgesinin üzerine gelip sağ fare düğmesine basın ve ekrana gelecek olan menüden Özellikler komutunu çalıştırın. Aynı işlemi tuşuna basılı tutarken Bilgisayarım simgesinin üzerine çift tıklayarak da yapabilirsiniz. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Başarım bölümüne gidin ve Dosya Sistemleri düğmesine basın. Ekrana bir diyalog kutusu daha gelecek, bu diyalog kutusunun CD-ROM bölümüne gidin. Buradan ön belleğin miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

CD YAZMA PROBLEMLERİ

Soru: Ağustos ayında işlediğiniz CD yazma sanatı başlıklı yazı oldukça ilgimi çekti ve henüz aldığım CD-RW'nin üzerine ilaç gibi geldi. Yazı için tekrar teşekkür ediyorum. Fakat aklıma takılan birkaç soruya cevap bulamadım.

1. Mesela CD-RW bir diske format atmadan bilgi yazılabilir mi? Format atmak sadece DirectCD'nin packet-writing özelliğini kullanmak için mi gerekli? Bir CD-RW'ye formatlamadan veri yazılabilirse tekrar silinebilir mi?

2. Merakımı celbeden (aynı zamanda aklımı karıştıran) bir başka konu da disk yazım şekilleri. İlk olarak bir data CD'si hazırlarken kullanacağımız Close Disc ve DAO seçenekleri arasındaki fark sadece TOC oluşturulması mıdır? Sonra audio CD yazarken "Leave session open" ile "Close session and leave disc open" arasındaki belirgin fark nedir? Bir de multi session CD hazırlamak için diski "import session" yapmamızın gerektiğini, aksi taktirde önceki oturumun verilerinin okunamayacağını yazmışsınız. Fakat ben bu yazıyı okumadan önce "import session" olmadan oturum ekledim; buna rağmen önceki verilerime erişebildim.

3. Ayrıca Asus P2B anakartlı bilgisayarımda Award Flash BIOS var. Maalesef tahmin edebileceğiniz gibi şifremi unuttum. Haliyle BIOS pilini çıkarıp BIOS'u resetleme flash BIOS'lara sökmüyor. Acaba resetlemenin başka yolu var mı?

Cevap: 1. CD-R veya CD-RW'ye veri yazmadan önce format atma meselesi sadece Packet Writing'de vardır. Burada ayrıca CD-RW ile CD-R bazı farklılıklar gösterir: 2 hızlı bir CD-RW yazıcıda DirectCD ile formatlama süresi 1 saati bulabilir ve formatlanan CD-RW diskin kapasitesi yaklaşık 500 MB'a düşer. Öte yandan DirectCD kullanmadan, örneğin Adaptec Easy CD Creator ile CD-RW disklere CD-R gibi yaklaşık 650MB bilgi yazdırmak mümkündür. Daha sonra isterseniz aynı programda Disc menüsünden Erase Disc komutu ile CD-RW diski silebilirsiniz.

2. "Close Disc" ile DAO (Disk At Once) arasında doğrudan bir bağlantı kurmayın. DAO özellikle müzik CD'leri için geçerlidir; müzik parçaları (izler) arasında lazer ışının kesilmesini önler, dolayısıyla parçalar arasında alışılmışın dışında 2'şer saniyelik boşluklar kalmaz. DAO ile session, yani oturum olmadan tek seferde disk yazılır. Genel olarak konuşmak gerekirse, birden fazla track'e (ize) sahip olan bir CD'den kopyalama yaparken, izler arasında lazeri kapayıp açmaz, yazma korumalı olarak CD'yi yazar ve kapatır. DAO'da tümüyle boş bir disk gerekir. "Close Disc" ise, adından anlaşılacağı gibi diski kapamak içindir. DAO'nun aksine daha önce CD'ye veri yazılmış olabilir.

Audio CD kaydederken ise, "Leave Session Open" seçeneği, daha sonra CD'ye yeni müzik izleri kopyalayacaksanız kullanılır. Böylece örneğin birden fazla müzik CD'sinden farklı parçalar seçebilirsiniz veya farklı zamanlarda müzik CD'sinin oluşumunu tamamlayabilirsiniz. Oturumu kapamadan, bu parçaları dinleyemezsiniz. "Close session and leave disc open" seçeneği ise oturumu kapatır, böylece o CD kullanılabilir, ama daha sonra başka bir oturumda üzerine ilave veri yazılabilir.

"Import session" meselesine gelince; diyelim ki daha önce bir oturum yazılıp oturumu kapatılmış, ama kendisi açık bırakılmış bir CD-R'ı yazıcınıza taktınız. Adaptec Easy CD Creator'u çalıştırdığınızda, karşınıza önce bir Wizard (sihirbaz) penceresi gelir. Burada Data CD'yi seçip Next düğmesine tıkladığınızda arkada bir an "Importing session" adlı bir mesaj geçer ve eski oturumdaki veriler listede görünür. Yani bu wizard "import session" işlemini otomatik yapıyor, siz de böyle yapmışsınızdır. Ama bazı ileri seviye kullanıcılar, CD ile başka işlemler yapmak, en basitinden otomatik olarak tarih ve saate göre atılan CD etiketini değiştirmek için bu Wizard'ı kullanmaz, Cancel diyerek kapatırlar ve yazılacak verileri fareyle sürükleyip CD penceresine bırakır, istedikleri diğer ayarları yaptıktan sonra yazma işlemine geçerler. Tabii bu durumda "import session" işlemi de otomatik yapılmamış olur, Disc menüsünden Import Session komutu ile elle yapmak gerekir.

3. Flash BIOS'lu yeni anakartlarda BIOS'un değiştirilebilir parametrelerini (CMOS bilgilerini) sıfırlamak, dolayısıyla şifre sorununu da çözmek için bir ayar bulunur. PC kapalıyken anakart üzerindeki iki kaynak noktasını metal bir parça ile birbirine temas ettirdiğiniz zaman bu sıfırlama işlemi gerçekleşir. Asus P2B'de bu kaynak noktasının (jumper da diyebiliriz) ismi CLRTC (Clear Real Time Clock) olarak belirtilmiş. Ayrıca P2B'nin kullanım kitapçığının 53. sayfasının sonunda bunun yeri ve nasıl kullanılacağı açıklanıyor. Diğer güncel anakartların kitapçıklarında da CLRTC benzeri bir CMOS sıfırlama ayarı anlatılıyor.

CHK DOSYALARINI NE YAPMALI

DOS veya Windows 95/98 altında SCANDISK programını çalıştırdığınızda veya yine DOS altında CHKDSK programını çalıştırdığınızda sabit diskinizde CHK uzantılı dosyaların belirdiğini göreceksiniz. SCANDISK ve CHKDSK programları sabit diskin içeriğini ve üzerini tarayarak diskin yapısı ve durumu hakkında raporlar oluşturur. Bu raporlar sonucunda oluşan CHK uzantılı dosyaların amacı, sabit diskinizin üzerinde bir dosya tarafından sahiplenilmiş, kullanılıyormuş izlenimi veren fakat aslında hiç kullanılmayan bölgeleri göstermektir. Bu tür bölgeler genellikle programın kilitlenmesi, sistemin çökmesi veya elektrik kesilmesinden dolayı tamamlanamayan diske dosya yazma işlemleri sonucunda oluşur.

Bu CHK dosyalarının içeriğine TYPE komutu ile baktığınızda anlamsız yazı ve şekiller görürsünüz. CHK ile temsil edilen dosya herhangi bir dosya tipi olabilir veya yarım kalmış bir dosyanın kalıntıları olabilir. Bu tür dosyaları Windows Write ile yüklemeyi deneyin.

Write programı bu şekilde kayıplara karışmış dosyaları açmakta enteresan şekilde başarılı sonuçlar veriyor.

Write ile açtıktan sonra dosyanın üzerinde dolaşarak yararlı bilgi olup olmadığı, hangi tip bir dosya olduğu konusunda inceleme yapabilirsiniz. Eğer orijinal dosya tipini anlayabilirseniz, isim değiştirme komutu ile dosyanın CHK uzantısını ilgili formatı belirten uzantı ile değiştirip dosyayı açmayı deneyebilirsiniz.

DENETİM MASASI BAŞLAT MENÜSÜNE

DAHA önce çeşitli dergiler Denetim Masasının elemanlarını başlat menüsüne eklemek için bir püf noktası vermişlerdi. Ama ben nasıl yapılacağını unuttum. Bunu bir daha anlatır mısınız?

Hem sizin sorunuzu yanıtlamak hem de aynı dertten muzdarip diğer okurlarımızın hafızalarını tazelemek için bu püf noktasını bir kere daha yayınlıyoruz. Denetim Masasını başlat menüsüne eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Başlat düğmesinin üzerine gelin, sağ fare düğmesine tıklayın, Aç komutunu çalıştırın.

2. Dosya menüsünden Yeni * Klasör komutunu çalıştırın.

3. Yeni klasöre Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} ismini verin (noktayı yazmayı unutmayın).

Artık Denetim Masası simgelerini başlat menüsünde görebileceksiniz. Aynı püf noktası Yazıcılar klasörü için de geçerlidir. Bunun için de yine yeni bir klasör yaratıp adını

Printers.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

Olarak değiştirmeniz yeterlidir. Tekrar ediyoruz, nokta önemli. Noktayı atlamamaya özen göstermelisiniz.

DENETİM MASASINI DÜZELTMEK

Geçenlerde Denetim Masamda bir problem olduğunu keşfettim. Ne zaman Denetim Masasını açmak istesem ekranda herhangi bir simge görünmüyor. Onun yerine Denetim Masası penceresi içerisinde bir el feneri dönüp duruyor. Daha sonra da ekranda bir hata mesajı görüntüleniyor. Pencereyi kapatınca da masaüstündeki bütün simgelerin silindiğini görüyorum. Bilgisayarı boot edince düzeliyor ama Denetim masası yine aynı problemi çıkartıyor. Denetim Masamı geri almak için Windows'u bir daha yüklemekten başka bir çare var mıdır?

Bu konuda bayağı fazla soru gelmeye başladı. Problem büyük ihtimalle Denetim Masası öğelerinden birinin bozulmasından dolayı kaynaklanıyor. Denetim masası ne zaman açılsa, Windows\System klasörünü tarar ve soyadı CPL olan dosyalara bakar. Bu dosyalardan yararlanarak da penceresinin içerisindeki Denetim Masası simgelerini oluşturur. Eğer bozuk bir CPL dosyası varsa bu tür takılmalar yapabilir. Hangi dosyanın bozuk olduğunu öğrenmek için bir dizi deneme-yanılma yapmanız gerekecek.

Bir DOS penceresi açın ve Windows\System klasörüne gelin. Burada komut satırında

REN *.CPL *.CPX

Komutunu çalıştırın. Daha sonra tekrar Denetim Masasını açın. Eğer Denetim masasını şimdi açarsanız ekranda herhangi bir simgenin bulunmadığını göreceksiniz ama en azında takılma olmayacaktır. Şimdi sıra ile bütün CPX soyadlı dosyaları teker teker CPL soyadına dönüştür. Ve her isimlendirmeden sonra Denetim Masasını F5 ile tazeleyin. Simgeler bir bir belirmeye başlayacaktır. Eğer bir adımda yine ayın takılma gerçekleşirse en son adını değiştirdiğiniz CPL dosyası bozuk demektir. O dosyayı silin. Bu tür bozukluklar genelde kötü planlanmış UNINSTALL programları yüzünde yanlışlıkla silinen DLL dosyaları yüzünden olur. Denetim masasının geri kalan elemanlarını isim değiştirerek geri kurtarın. Artık Denetim Masası problemsiz simgelerle açılacaktır.

DİSKET CİNLERİ

Disket sürücüsü belirgin bir neden olmadan çalışmaya başladığında, bazı kullanıcılar ilk önce en kötü ihtimali akıllarına getirirler: Virüs ya da disketin şeytani güçlerin eline geçmiş olması. Diğerleri de en azından kaygılanır ya da sinirlenir. Sisteminizdeki disket sürücüsü hiperaktif denebilecek bir durumdaysa, masaüstü ya da Start Menu'deki kısayoları bir kontrol etmekte fayda var.

Öncelikle sırayla masaüstündeki bütün kısayolların üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayıp "Properties"i seçin. Karşınıza çıkan kutudaki Shortcut (LNK dosyalarında) veya Program (PIF dosyalarında) sekmesine gidin. Komut satırı içeriğinin bulunduğu Target veya Cmd Line adlı kutularda disket sürücüye bir gönderi varsa, bu kısayolu masaüstünden silmeniz gerekir. Aynı işlemi Start Menu içindeki kısayollara da uygulayın.

DİSKİ NASIL BÖLMELİ?

Soru: Dergide anlatılanlara göre sabit diskimi ikiye boldum (3.2 olan diski 2 ve 1.2 olarak ayırdım). Fakat bazı arkadaşlar bölme işleminin bilgisayarı yavaşlatacağını ve Windows'ta çökmeye yol açacağını söylediler. Şu ana kadar bir problem yok ama tereddütte kaldım en iyi çözüm 2. bir sabit disk mi almak? Ne dersiniz?

Cevap: Arkadaşlarınıza değil bize inanın deriz. 3.2'lik bir diski işletim sistemi için 1 GB, veriler için de 2 GB yer ayırarak bölmek en iyi çözümdür. İleride nasıl olsa yeni bir sabit disk alacaksınız gibi görünüyor, çünkü artık 4 GB'tan aşağı sabit disk kalmadı ve yeni programlar da tam anlamı ile bir sabit disk canavarı. Şimdilik bu konfigürasyon sizi idare edecektir. Eğer ileride yeni bir sabit disk almak istiyorsanız geçen sayıda yapılan sabit disk testini gözden geçirebilirsiniz.

DLL'LERİN FOYASI MEYDANA ÇIKSIN

DLL dosyalarını canlandırmak istiyorsanız, herhangi bir metin düzenleyici program aracılığıyla aşağıdaki satırları dll.reg adında bir dosyaya kaydedin. Yazım hatası yapmamaya özen gösterin.

REGEDIT4

[HKEY_CLASSES_ROOT\clpfile\DefaultIcon]

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\DefaultIcon]

Daha sonra dll.reg dosyasının üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp, açılan menüden Merge'ü seçin. Herhangi bir yazım hatası yapmadıysanız, dosyanızdaki bilgilerin Windows 95/98 kayıtlarına başarılı bir şekilde girildiğine dair bir mesajla karşılaşacaksınız.

Şimdi de c:\windows\system dizinine bakın. DLL ve CPL dosyalarınızın simgelerinin eskiden iki çarkla ifade edilirken, şimdi farklı olduğunu göreceksiniz. Bu yeni ikonlar, dosyaların hem daha rahat ayırdedilmesini, hem de işlevlerinin belli olmasını sağlar. Yeni ikonlarla karşınıza çıkmayan dosyalar da olabilir. Bunlar büyük ihtimalle türü bilinmeyen DLL ve CPL'ler olacaktır. Bunlar da Windows logosuyla belirtilecektir.

Windows'daki EXE dosyaları, Explorer'da içerdikleri ilk ikonla gösterilirler. DLL dosyaları da hep aynı ikonu kullanır. Bunun nedeni de sanal olarak her bir EXE dosyasının en az bir ikonunun olmasına karşın, DLL dosyalarının çoğunun ikon sayısının biri geçmemesidir.

Bir başka önemli fark da, EXE dosyaları üzerlerine çift tıklanıp çalıştırılabilirken, DLL dosyalarının çalıştırılamamasıdır. Denetim masası uygulama dosyaları olan CPL'ler isebirçok şeyi içeren bir torba gibidir. Çalıştırılabilirler, ancak Main.cpl gibi bazı CPL dosyaları birden çok dosyayı bünyelerinde barındırdığından, Explorer'da üzerine çift tıkladığınızda yalnız biri çalışır. DLL'in içerdiği ikon, dosyanın işlevi hakkında yeterli ipucu verebilir.

Bu düzenlemeyi Bitmap dosyalarına da uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin uygulanmasının ardından, her bir bitmap dosyası kendi içeriğinin küçük bir görüntüsünü sunacaktır.

Bir sürü Bitmap dosyasıyla uğraşmanız gerekiyorsa, bu özellik sizin için oldukça yararlı olabilir. Fakat aynı zamanda, Explorer'da bir klasörün içindeki dosyaların görüntülenme süresini uzatacaktır. Bitmap dosyalarının simgelerini bu şekilde değiştirmek için, yukarıdaki REG dosyasına aşağıdaki satırı da ekleyin:

[HKEY_CLASSES_ROOT\Paint.Picture\DefaultIcon]

Eğer sisteminize başka bir Bitmap düzenleyici dosya kurmuşsanız (örneğin PaintShop Pro), bu yöntem işe yaramayabilir. Çünkü BMP dosyalarının içsel adı "Paint.Picture"dan başka bir ifadeye dönüştürülmüştür (örneğin: PSP.Image). Hangi adı kullanacağınızı bulmak için, Regedit'i çalıştırıp, ".bmp" ifadesini aratın. "Match the whole string" ve "Keys" kutularını işaretlemeyi unutmayın. ".bmp" adlı anahtar bulunduğunda, aradığınız içsel ad da sağ pencerede karşınıza çıkacak.

DOĞRU FONTLARI YÜKLEMEK

Hem Windows 95, hem de OS/2 işletim sistemlerini ve aralarındaki ilişkiyi sağlamak üzere Boot Manager'ı kullanıyorum. Windows 95'te birkaç tane yeni TrueType yazıtipi yükledim. OS/2'nun da destekleyeceğini düşündüm fakat kelime işlemcimi açınca bu yeni fontlar görünmüyor.

Warp 4.0'ı Windows 95'ten sonra kurduysanız, mevcut TrueType yazıtipleri aranacaktır. Fakat yeni bir yazıtipi eklemeniz gerektiğinde OS/2'ye bu yazıtipinin yerini bildirmeniz gerekli.

Bunun için Warpcenter'da Warp logosuna, sonra OS/2 System ve System Setup'a tıklayın. burada Font Palette içinde Edit'e tıklayarak Font Editing kutusunun çıkmasını sağlayın. Add ile eklemeye başlayabilirsiniz. Size yeni yazıtipinin adresi sorulacak. Birçok Windows yazıtipi C:\Windows\Fonts dizininde bulunur, ilk olarak buraya bakın. Bazı yeni programlar yazıtiplerini C:\Windows\System klasörüne koyuyor. Bu yüzden buraya da bakmalısınız. Yolu belirledikten sonra ENTER tuşuna basmak size yazıtipleri penceresini getirecek. İstediğiniz kadar yazıtipi yükleyebilirsiniz fakat bu sayının artması bilgisayarınızın açılışını geciktirecektir. Çünkü OS/2, açılış sırasında bütün yazıtipi dosyalarına ulaşmak zorunda. Windows dizininde olan fontları ikinci kez yüklemeye gerek yok, sadece yolu belirlemek yeterli.

DONANIM PROFİLLERİ OLUŞTURMAK

Eğer bilgisayarınızdaki tüm donanımı her zaman kullanmıyorsanız ve kimi zaman kullanmadığınız donanımın sistemde kurulu olmasını istemiyorsanız, Windows 95 ya da 98’in sistem ayarları sayesinde farklı durumlar için farklı profiller kullanabilirsiniz.

Bir donanım profili, o an sisteminizde kurulu ve mevcut durumda olan donanım hakkında bilgi verir ve standart olarak Windows’da Original Configuration isimli tek bir donanım profili vardır.

Varsayalım kimi zaman sistemimizdeki CD sürücünün kullanılabilir olmasını istemiyoruz. Öte yandan, her kullanmak istediğimizde tekrar eklemek ve ihtiyacımız kalmadığında kaldırmak gibi bir yol da epeyce can sıkıcı oluyor.

Bu sorunu çözmenin en kolay yolu, yeni bir donanım profili oluşturmaktır. Bunun için önce My Computer sağ tuş menüsünden Properties’i ya da Control Panel’den System’ı seçerek System Properties diyalog kutusunu açın.

Daha sonra Hardware Profiles sekmesine tıklayın. Eğer daha önce bu konuda hiçbir şey yapmadıysanız sadece Original Configuration isimli bir profil görülecektir. Copy tuşuna tıklayarak bu orijinal konfigürasyonun bir kopyasını oluşturun ve profile bir isim verin.

Başlangıç aşamasında iki profil de birbirinin aynısı olacaktır. Değişikliği yeni oluşturduğunuz profilde yapabilmek için önce sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir.

Sisteminiz yeniden başladığında, Windows size her zamankinden farklı olarak bir menü sunacak ve hangi donanım profilinde çalışmayı istediğinizi soracaktır. Herhangi bir profili seçene kadar sistem bekleyecektir. Windows NT’de ise belli bir süre içinde herhangi bir donanım profili seçilmezse, önceden belirlediğiniz bir profille otomatik açılış sağlayabiliyorsunuz. Burada yeni oluşturduğunuz profili seçin.

Windows açıldıktan sonra istediğiniz donanım bileşenlerini System Properties diyalog kutusundaki Device Manager sekmesini kullanarak sisteminizden çıkarmanız gerekiyor.

Bütün bu işlemleri gerçekleştirdiğini andan itibaren, bu işlemler öncesinden farklı olarak sisteminizden bir donanımı kaldırmak istediğinizde, Windows size bu değişikliğin tüm konfigürasyonlarda mı yoksa sadece belirli profillerden mi kaldırılmak istendiğini soracaktır.

DOS Oturumlarında Maksimum Bellek
Windows 95 altında açılan bir DOS oturumunda DOS programlarının maksimum yerleşik bellek kullanabilmesi için herhangi bir metin editörü örneğin Notepad kullanarak SYSTEM.INI dosyasını açın. Dosyanin [386Enh] bölümüne gelin ve bu bölüme

LocalLoadHigh=1

satırını ekleyin. Bilgisayarı kapatıp açın. Kullanabileceğiniz yerleşik bellek miktarı artacaktır.

DOSYALAR OTOMATİK SİLİNSİN

Eğer kendinize güveniyor ve herhangi bir dosya veya klasörü silmek istediğinizde Windows 98'in herhangi bir onaylama diyalog kutusu ekrana getirmeden dosyaları langırt diye silmesini istiyorsanız bütün yapacağınız Windows 98 masaüstündeki çöp tenekesi simgesine sağ fare düğmesi ile tıklamak ve ekrana gelecek olan menüden ÖZELLİKLER komutunu çalıştırmak. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda DISPLAY DELETE CONFIRMATION DIALOG BOX (silme onay iletişim kutusunu göster) seçeneğini pasif hale getirin ve TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan böyle bir dosya veya dosyalar veya klasör veya klasörleri seçili duruma getirip klavyeden DEL tuşuna bastığınızda size sorgu sual sorulmadan dosya veya klasörlerin otomatik olarak geri dönüşüm kutusuna postalandığına şahit olacaksınız.

DOSYALARIMI GÜVENLİĞE ALMAK İSTİYORUM?

SORU: Merhaba, benim bir derdim vardır. Ofiste kullandığım bilgisayarı arkadaşlar karıştırıp duruyorlar. Bazı nedenlerden dolayı birkaç kişi bir bilgisayarı kullanmak durumunda kalıyoruz. Ancak bu yüzden ortada güvenlik diye bir şey olmuyor. Herkes birbirinin özel dosyalarına girebiliyor. Bunu engellemek istiyorum. Acaba Windows ortamında dosyalarımı şifre ile güvenlik altına alabileceğim bir yazılım var mıdır? Sadece şifreyi bilenler dosyanın içeriğini görebilsinler istiyorum.

Cevap: bunun için birkaç tane yazılım var ancak gerek Freeware olması gerekse de kullanımının oldukça kolay olması nedeni ile size SACRYPT programını öneriyorum. Programın işlevi çok basit, bir klasör içerisindeki seçtiğiniz dosyaları tek tıklama ile şifrelemenize imkan veriyor. Bu dosyalar şifrelendikten sonra orijinallerini silebiliyorsunuz. Bundan sonra bu dosyaları sadece şifreyi bilen kullanıcılar açabiliyorlar. Herhangi bir şifrelenmiş dosyanın üzerine gelip sağ fare düğmesine bastığınızda açılan menüden şifreyi girip dosyanın orijinaline erişebiliyorsunuz. Böylece özel dosyalarınızı meraklı gözlerden ırak tutabiliyorsunuz.

Programı http://www.pcmagazine.com.tr adresinden erişebileceğiniz ailenizin Web sitesi PC Magazine Online'ın "dergide adı geçen dosyalar" bölümünden edinebilirsiniz. Sadece ve sadece 320 KB boyutunda olan bu programın dosya adı SACYRPT.EXE şeklinde. Dosyayı bilgisayarınıza indirin ve üzerine çift tıklayın. Kurulum programının adımlarını izleyin ve bilgisayara programı kurun. Şifrelemek istediğiniz dosya veya dosyaları seçili duruma getirin, sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan menüden SACYRPT * ENCYRPT With SACYRPT komutunu çalıştırın. Açılacak olan diyalog kutusunda dosyaları şifrelemek için bir şifre girin (en az dört karakter uzunluğunda olmalıdır). Eğer birden fazla dosyayı şifreleyecekseniz aynı şifrenin tüm dosyalara uygulanması için diyalog kutusu içerisindeki USE THIS SETTINGS... seçeneğini aktif hale getirin. OK düğmesine basın. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

OK düğmesine bastığınızda program dosyaları tek tek şifreleyecek ve uzantılarını değiştirecektir. Bundan böyle bu dosyaları şifresini bilmeyen kimse açamaz. Şifreyi girip dosyayı açmak için şifrelenmiş olan dosyanın üzerine gelin ve sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan menüden SACYRPT * DECYRPT With SACYRPT komutunu çalıştırın. Açılacak olan diyalog kutusunda şifrenizi girin. Dosyalar şifresi çözülerek eski hallerine getirileceklerdir. Artık bu dosyalarla istediğiniz yapabilirsiniz.

Dökümanın bir parçasına kolay ulaşmak
Windows 95'inizin ayrılmaz parçalarından biri olan WordPad'de bir döküman yarattınız diyelim ve bu dökümanın sadece bir kısmını alıp kaydetmek ya da daha sonradan bu parçaya hızlıca ulaşmak istiyorsunuz. Bunu yapmak çok kolay, tek yapmanız gereken metnin istediginiz kısmını seçmek ve bir klasöre veya masaüstüne taşımak. Daha sonra bu "atığın" üstüne çift tıkladığınızda önce program sonrada belgenin ilgili kısmı açılacaktır.

Aynı püf noktasi, Word for Windows 7.0 için de geçerlidir.

Belgeler Menüsünü Boşaltmak
Başlat menüsünün Windows 95 kullanıcılarına yaptığı en büyük kıyak hiç şüphesiz en son açılan bir dizi belgeyi aklında tutması ve Belgelerim isimli bir menüden erişilebilir kılması. Zaman zaman bu Belgelerim menüsünü boşaltmak gerekebilir. Bunun için yapacağınız şey Başlat * Ayarlar * Görev çubuğu komutunu çalıştırıp ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Başlat Menüsü Programları bölümüne giderek buradaki Belge menüsü bölümündeki Temizle düğmesine bir kere basmaktır.

Windows 95 Gezgininin Ağaç Yapısı
Windows gezgininin sol tarafındaki ağaç yapısının detaylarını görmek için + işaretlerine tıklamaktan sıkıldıysanız size tavsiyemiz küçücük bir tuşa basmanız ve biraz beklemeniz. Evet, sol taraftaki ağaç yapısının üzerine gelip herhangi bir klasörün veya sürücü simgesinin üzerine bir kere tıklayın ve numerik tuş takımından * (yıldız) tuşuna basın. Biraz bekledikten sonra bilgisayarınıza bağlı olan bütün sabit disklerin ve ağ sürücülerinin detaylı bir ağaç yapısını karşınızda bulacaksınız.

EKRAN AYARLARINA HIZLI ERİŞİM

Ekran modunu, çözünürlüğünü ve renk derinliğini sık sık değiştiren bir kullanıcı iseniz, araç çubuğuna ekran çözünürlüğü ve renk derinliğini tek tıklama ile değiştirebileceğiniz bir menünün açılması sağlayan bir simgecik ekleyebilirsiniz. Bunun için ekranda masaüstünde boş bir yere gelin. Sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun SETTINGS bölümüne gelin. Burada ADVANCED düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun GENERAL bölümünde SHOW SETTINGS ICON ON TASKBAR seçeneğini aktif hale getirin. Yapılacak olan değişikliklerin anında uygulanması için de APPLY THE NEW COLOR SETTINGS WITHOUT RESTARTING seçeneğini aktif hale getirin ve OK düğmesine basın. Artık araç çubuğunuzun sağ alt tarafında minik bir monitör simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda bir menü açılacak. Bu menüyü kullanarak ekran kartınızın desteklediği renk derinliği ve çözünürlüklere anında atlayabilirsiniz.

Ekran Koruyucusunu İstediğiniz Anda Çalıştırmak
Eğer yerinizden kalkarken ekran koruyucunuzu tek bir tuşla aktif hale getirmek istiyorsanız, onun için bir kısayol yaratmalı ve bu kısayola da bir kestirme tuş atamalısınız. Windows gezginini kullanarak ekran koruyucunuzu bulun. Ekran koruyucuları dosyaları genelde Windows rehberinde bulunurlar ve soyadları da SRC şeklindedir (ör: mystery.src). İlgilendiğiniz ekran koruyucusunun dosyasını bulduktan sonra sağ fare düğmesine basarak bu dosyayı masaüstüne sürükleyin ve fare düğmesinden elinizi çekin. Ekrana gelecek olan menüden “burada kısayollar yarat” seçeneğini tercih edin. Masüstünde bu ekran koruyucusunu çalıştıracak olan bir kısayol yaratılacaktır. Bu kısayol üzerine çift tıklayarak ekran koruyucunuzu çalıştırabilirsiniz.

Şimdi bu kısayola bir kestirme tuş atamaya geldi sıra. alt tuşuna basın ve basılı tutun, kısayol simgesinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Kısayol bülümüne gelin. Kestirme Tuş alanına inin ve ekran koruyucunuzu çalıştırmak için kullanacağınız kestirme tuşa basın. Bastığınız tuş kombinasyonu bu satırda görüntülenecektir. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz. Kısayol tuşunu böylece belirledikten sonra Tamam düğmesine basın. Kısayol tuşunuzu denemek için masaüstünde boş bir yere tıklayın. Daha sonra da kestirme tuş kombinasyonu olarak belirlediğiniz tuşlara aynı anda basın (ör: ctrl alt e). Eğer ekran koruyucunuz aktif olduysa, başardınız demektir.

E-MAIL VİRÜSLERİ

SORU: E-mail mesajlarımı okumak için HOTMAIL kullanıyorum. Gelen e-mail mesajlarını HOTMAIL'den okursam bilgisayarıma herhangi bir virüs girer mi?

Cevap: Bu soru bugünlerde e-mail ile bulaşan virüsler ve e-mail mesajları ile gelen "aman dikkat, bilmem ne konulu mesajda virüs var!" gibisinden kimisi sahte kimisi gerçek uyarıların çoğalmasına paralel olarak arttı. E-mail virüsleri konusunda bir açıklama yapalım. E-mail ile gelen virüsler, mesajın metin bölümünü okumakla bulaşmaz. Ancak bildiğiniz gibi e-mail ile gelen mesajlar ile bir de attachment adı verilen ek dosyalar gönderilebiliyor. Örneğin bir Word belgesini veya bir ZIP dosyasını mesajınıza ekleyip arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz.

Dikkat edilmesi gereken de bu ek dosyalar. Bu ek dosyaları açtığınızda eğer örneğin belgenin içerisinde bir Word makro virüsü varsa sisteminize bulaşabilir. Veya bir program gelmiştir, örneğin bir oyun programı. Ve bu programın içerisinde de sinsi bir virüs gizleniyor olabilir. Bu tür tehlikelerden korunmak için size beş adet önemli kural verelim, bunları uygulayın, rahat erin:

1. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajların içerisinde ATTACHMENT adı verilen dosyalar varsa, bu ATTACHMENT adı verilen dosyalara sahip mesajların içinde ne olduğunu merak etmeyin, hemen silin. Ne olursa olsun.

2. Mutlaka ve mutlaka sisteminize bir anti-virüs koruma kalkanı oluşturun. Kullandığınız virüs programının en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Virüs veri tabanlarını Internet üzerinden sık sık güncelleyin.

3. Kimden gelirse gelsin, eğer bir mesajdaki ek dosya sizin için önemliyse (örneğin patrondan gelmiş bir Excel tablosu veya Word raporu) bu ek dosyayı açmadan önce sabit diske çekin, virüs taramasından geçirin, ondan sonra açın. Dosyanın patrondan gelmesi içerisinden virüs olmayacağı anlamına gelmez.

4. Çok yakın tanıdığınız olmadıkça IRC veya ICQ ile sohbet ederken gelen dosyaları kabul etmeyin. Kabul ettiğiniz dosyaları da önceden virüs taramasından geçirin.

5. Son bir not, CRACK, WAREZ sitelerinden kırılmış program almayın. Kötü niyetli bir webmaster dosyaların içerisine virüsçükler, truva atları yerleştirip ortaya salmış olabilir. Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

ESKİ PROGRAMLARI BAŞLAT MENÜSÜNE EKLEMEK

Şu anda Windows 95 kullanıyorum. Ancak bazı eski Windows 3.1 programlarım var ve bunları da yeni sistemimde kullanmam gerekiyor. Ancak bu programların çoğu eski zamanda kaldığı için bazılarının kurulum programları bulunmuyor, bu yüzden sadece eski yedeklerden geriye kopyalayınca çalışabiliyor. Kurulum programı olanların da bazıları programı çalıştıracak bir kısayolu Başlat menüsüne eklemiyor. Bu programları diğer Windows 95 programları gibi Başlat menüsüne eklemek için ne yapmalıyım?

İyi bir noktaya parmak bastınız. Çoğu yeni programın kurulum rutinleri kurulum işlemini yaptıktan sonra Başlat menüsünden bir grup açıyor ve programı çalıştıracak bir kısayolu bu gruba ekliyor. Ancak eski programlarda bu tür bir şey söz konusu değil. Bu yüzden herhangi bir programı sabit diskinize kopyaladıktan sonra programı Başlat menüsünden çalıştıracak bir kısayol oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1. BAŞLAT menüsüne sağ fare düğmesi ile tıklayın ve ARAŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Windows gezgini penceresinin içinde START MENU klasörünü göreceksiniz. Başlat menüsü de sabit diskinizde aynen bir klasör gibi durur, sadece içeriği BAŞLAT menüsünde görüntülenir.

2. Windows Gezgininin içerisinde sağ tarafta PROGRAMLAR üzerine çift tıklayın.

3. Sağdaki boş alana sağ fare düğmesi ile tıklayın ve YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırın.

4. Oluşturulacak olan yeni klasör aynı zamanda yeni programınızın içinde yer alacağı menü grubunun adını da gösterecektir. Bu yüzden program grubunun adını uygun seçin.

5. Klasörü adlandırdıktan sonra üzerine çift tıklayın ve içine girin.

6. Sağdaki boş alanda sağ fare düğmesine basın ve YENİ * KISAYOL komutunu çalıştırın.

7. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde ARAŞTIR düğmesine basın. Açılacak olan diyalog kutusunu kullanarak programın EXE dosyasını bulun ve üzerine çift tıklayın.

8. Programı seçtikten sonra İLERİ düğmesine basın. Bundan sonraki adımda programın BAŞLAT menüsünde çalıştırılacak olan menü öğesinin adını belirleyin. Uzun bir isim kullanabilirsiniz.

9. SON düğmesine basın ve Windows gezginini kapatın.

Bundan sonra BAŞLAT menüsünü açın ve Programlar kısmına gelin. Burada yeni menü öğenizin ve kısayolunuzun kuzu kuzu sizi beklemekte olduğunu göreceksiniz. aynı yöntemi uygulayarak diğereski Windows programlarınızı da Başlat menüsüne dahil edebilirsiniz.

EVDEN İŞE DOSYA ALIŞVERİŞİ

Eğer bir bilgisayardan diğerine çok sık dosya aktarıyorsanız, şunlardan birisini mutlaka yaşamışsınızdır: Tüm dosyaları aktardığınızı sanırsınız ama eve geldiğinizde en önemlisini unuttuğunuzu görürsünüz; öyle çok getir-^ür olmuştur ki en güncelinin hangisi olduğunu karıştırırsınız; evdeki dosya üzerinde değişiklik yaparsınız ama işe geldiğinizde evde düzelttiğiniz dosyadan daha yeni bir versiyonla karşılaşırsınız...

Windows 95 ve 98'de bu tür sorunlarınızı çözecek bir masaüstü bileşeni var: Briefcase. Bu evrak çantası çok basit bir mantıkla çalışıyor. Sık taşıdığınız dosyaları evrak çantanızın üzerine bırakıyorsunuz, böylece birer kopyalarını çantanıza atmış oluyorsunuz.

Bundan sonra her taşımanızdan önce Briefcase'in içindeki Briefcase menüsünden Update All'u seçerek çantadaki tüm dosyaların güncellenmesini sağlıyorsunuz. Artık tek yapmanız gereken ister diskete, ister taşınabilir bilgisayarınıza evrak çantanızı ^ürmek. Tabii hala çantanızı evde unutabilirsiniz.

Fare İmlecini Değiştirmek
Uzun zaman Windows 95 ile çalışanlara fare imlecinin görüntüsü zamanla monoton gelmeye başlar. Eğer bu monotonluk sizin de canınızı sıkıyorsa hemen bir püf noktası verelim. Fare imlecini istediğiniz şekle değiştirebilme seçeneğinizin olduğunu biliyor musunuz? Denetim Masasını açın Fare simgesinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan pencerenin Göstergeler bölümüne gidin. Diyalog kutusunun ortasındaki listede tipini değiştirmek istediğiniz göstergeyi seçili duruma getirin ve Gözat düğmesine basın. Ekrana pek çok imleç seçeneğini gösteren bir diyalog kutusu gelecektir. Bu diyalog kutusunda bir imleci seçtikten sonra nasıl görüneceğini alt taraftaki ön izleme kutusundan öğrenebilirsiniz. Tamam düğmesine bastığınızda ayarladığınız imleç aktif olacaktır. Diğer imleç seçenekleri için de değişik ayarlar yapıp kendi özel imleç setinizi yaratabilirsiniz.

FINDFAST ŞART MIDIR?

Değildir aslında. Eğer sisteminize MS Office kurduysanız, Başlangıç menünüzde FINDFAST diye yeni bir öğenin eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Bilgisayarınızın performansını bu seçeneği bu menüden kaldırarak artırabilirsiniz. Normal olarak Find Fast'ın görevi zaman zaman aktif olup sabit diskinizde Office dosyalarını indekslemektir. Böylece Office paketi ile bu dosyaları açarken veya içlerinde arattırma yaparken performansınızı artırmayı planlamaktadır.

Ancak bu komutun ^ürüsü getirisinden fazladır. Getirdiği performans artışı milisaniyelerle ölçülürken ^ürdüğü performans saniyeler seviyesine çıkmaktadır. Bu seçeneği Başlangıç menünüzden attıktan sonra FindFast programının arkasında bıraktığı LOG dosyalarını silmek için Başlat menüsünden AYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan pencerede HIZLI BUL (FIND FAST) üzerine çift tıklayın. Açılacak olan pencerede sıra ile sabit disklerinizi seçili duruma getirin ve DİZİN menüsünden DİZİN SİL komutunu çalıştırın.

Açılacak olan diyalog kutusuna EVET cevabını verin. Bunu bütün diskler için tekrarlayın. Artık HIZLI BUL'un arkasında bıraktığı dosyaları sildiniz gitti. Sisteminize bir daha karışmayacaktır. Penceresini kapatın, tarihin derinliklerine gömülsün gitsin.

GEÇMİŞ BAŞLAT MENÜSÜNE

Internet Explorer'ın oldukça faideli bir özelliği olan ziyaret edilen siteleri GEÇMİŞ (HISTORY) şeklinde gösterme özelliğini BAŞLAT menüsüne bir Menü olarak ekleyebilirsiniz. Böylece daha önce ziyaret etmiş olduğunuz Web sitelerinin çetelesine hızlı yoldan erişmiş olursunuz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

1. BAŞLAT düğmesine gelin ve üzerinde sağ fare düğmesine tıklayın.

2. Açılacak olan menüden AÇ komutunu çalıştırın.

3. Ekrana gelecek olan pencerede DOSYA menüsünden YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırın.

4. Yeni klasörün adını aynen aşağıdaki gibi yapın

WEB TARİHÇESİ.{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}

5. ENTER tuşuna basın ve bu klasör penceresini kapatın. Artık Başlat menünüzde açtığınızda aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi Web Tarihçesi adı altında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörün içinde bütün sörf geçmişiniz yatacaktır. Eskiden gitmiş olduğunuz sitelere buradan hızlıca erişebilirsiniz.

Not: Yukarıdaki satırı aynen girmeye dikkat edin, sonunda da boşluk yoktur, unutmayın. Aksi takdirde klasör görevini görmeyecektir.

GİZLİ DİZİN YARATMAK

Bir dizine Windows içinden erişimi engellemek, fakat yine de bu dizine DOS üzerinde erişilmesine izin vermek mümkün. Yapmanız gereken klavyeden ALT tuşunu basılı tutarak, sayısal tuş takımından üç karakterli bir sayı girmek ve ALT tuşunu bırakmak. DOS komut isteminde, örneğin ALT-255 bileşeniyle ortaya çıkan karakter bir boşluk olacaktır. Bu boşluk karakteriyle klavyedeki SPACE tuşuna bastığınızda çıkan karakter aynı değildir (SPACE tuşunun karşılığı ALT-032). İçinde böyle bir karakter taşıyan bir klasörü Windows Gezgini'nden açmaya çalıştığınızda, " adlı bir klasör yok" gibisinden bir mesaj verilecektir.

Gizli klasör oluşturmak için ALT tuşu ile basabileceğiniz karakterler, 158, 159, 169, 176..224, 226..229, 231..240, 242..245, 247, 249, 251, 252, 254 ve 255 numaralı karakterlerdir. Windows 3.1, bu karakterlerden 221 ile 249 arasındakileri görebilir.

Gönder menüsüne Masaüstünü eklemek
Gönder menüsü dökümanları bir yerden başka biryere taşımak için çok güzel bir yoldur. Peki masaüstünüzü gönder menüsüne ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Böylece dosyaları masaüstüne sürüklemektense sağ fare menüsünden gönder'i seçip buradan masaüstünü seçebilirdiniz. Bunu yapmak için iki tane Windows gezgini açın. Gezginlerden birinde Windows klasöründe "Send to" klasörüne (c:\windows\send to gibi...) diğerinde ise sadece Windows klasörüne gelin. Windows klasörünün altinda Desktop adlı bir klasör vardır bu klasörü seçerek "sağ" fare tuşuyla send to klasörünün üzerine taşıyın ve bırakın. Karşınıza gelen minik menüden "Burada Kısayol(lar) Yarat seçeneğini" seçin. Bundan sonra gönder menüsünü açtığınızda seçeneklere bir de Desktop eklenecektir.

GÖREV ÇUBUĞUNDAKİ HOPARLÖRLERDEN KURTULMAK

Eğer bilgisayarınızda bir ses kartı yüklüyse, standart olarak görev çubuğunuza ses seviyesini ayarlayabileceğiniz bir hoparlör ikonu yerleştirilir. Eğer bu ikondan kurtulmak istiyorsanız, doğal olarak ilk akla gelen yer aslında Start Menu/Settings altındaki Taskbar seçeneğidir. Burada görev çubuğu ile ilgili tüm ayarlar gerçekleştiğinden gerekli ayarın burada olacağı düşünülür. Halbuki görev çubuğuyla ilgili benzer ayarlar hep ilgili uygulamaların içindedir. Bu örneğimizde de Control Panel altındaki Multimedia bileşenini incelediğinizde ses seviyesini ayarladığınız sayfada ilgili işareti kaldırarak görev çubuğunuzu rahatlatabilirsiniz.

GÖREV ÇUBUĞUNUN AYARLARI

Windows 95'in sağladığı en büyük kolaylıklardan biri de görev çubuğudur. Özellikle aynı anda açık çok fazla programla çalışanlar için bir can simidi olan görev çubuğunu, ayarlarıyla oynayarak daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Start menüsündeki Settings seçeneğinin altında yer alan Taskbar seçeneğine tıklayarak ya da görev çubuğu üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp Properties'i seçerek görev çubuğunun ayarlarının yapıldığı diyalog kutusuna erişebilirsiniz. Buradaki seçenekler şunlardır:

l Always on top: Görev çubuğunun diğer pencerelere göre ön planda durmasını sağlar. Böylece görev çubuğu her zaman tıklayabileceğiniz bir konumda bulunur.

l Auto hide: Fare işaretçisi görev çubuğunun üzerinde değilken görev çubuğunun otomatik olarak gizlenmesini sağlar. Fareyi görev çubuğunun bulunduğu yere ^ürürseniz kendiliğinden görünür hale gelir. Bu sayede bir miktar yer kazancınız olur. Dezavantajı ise kimi zaman çalıştırdığınız uygulamaların alt kısımlarındaki buton ya da ikonlara tıklamak istediğinizde bir anda kendinizi görev çubuğuna tıklarken bulabilmeniz.

l Show small icons in Start menu: Start menüsündeki ikonların daha küçük görüntülenmesini sağlar. Böylece eğer Programs menünüzün çok fazla dalı varsa yer kaybından kurtulursunuz.

l Show clock: Görev çubuğunun en sağ altında saatin görüntülenmesini sağlar.

Görev çubuğunu daha etkin kullanmanın bir yolu, onu ekranda daha rahat kullanabileceğiniz bir yere taşımaktır. Bunu yapmak için, görev çubuğunu boş bir yerinden tutup, ekranın istediğiniz kenarına sürüklemelisiniz. İsterseniz, görev çubuğunu çekip genişletebilirsiniz.

ZaNdAR Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
CevaplaCevapla

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari