www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Her Telden > Güncel Haberler ve Olaylar > Dünyadan Haberler

Dünyadan Haberler TÜm Dünyadan Haberler...

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 06-10-2010, 09:55 AM   #1
jockeя
Administrator

jockeя 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2005
Mesajlari: 8,103
Teşekkür Etme: 19
Teşekkür Edilme: 155
Teşekkür Aldığı Konusu: 28
Üye No: 1
Rep Puanı : 434913
Rep Derecesi : jockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond repute
Belirlenen ‘Irkçılık Avrupa’da hastalık’ derken haklıymış

Avrupa Parlamentosu’ndaki toplantıda Hollandalı aşırı sağcı parlamenter Barry Madlener, Devlet Bakanı Egemen Bağış’a “İstanbul’da bana ırkçı dediniz, sözlerinizi geri alın” dedi ve Türkiye’yi Gazze’deki teröristlere yardım etmekle suçladı. KPK Avrupa Eşbaşkanı Helen Flautre söz alarak “Bağış, sadece ırkçılığın Avrupa’da bir hastalık olduğunu söylemişti. Ama görüyorum ki sözlerinde haklıymış” diye konuştu.

TÜRKİYE- AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) Avrupa kanadının dün Brüksel’de yapılan toplantısına aşırı sağcı Hollandalı parlamenter Barry Madlener ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın tartışması damgasını vurdu. AP toplantısında konuşan Devlet Bakanı Egemen Bağış, AB’den, İsrail askerlerinin Gazze’ye yardım gemilerine saldırıp dokuz kişinin ölümüne neden olmasının peşini bırakmamasını istedi.
KPK’nın 26 Mayıs’ta İstanbul’da
yaptığı toplantıda “İslam karşıtı” görüşler dile getiren ve Bağış’ın da, “Irkçılık tehlikeli bir hastalıktır. Tedavi gerektirir. Gelin Sayın milletvekili biz sizi de tedavi ederiz” şeklinde tepkisine yol açan Barry Madlener söz alarak “Bana İstanbul’da ‘ırkçı’ dediniz. Bu sözler Avrupa’da suçtur. Sözlerinizi geri alın” diye bağırdı. Madlener ardından, Gazze’ye giden yardım filolarında 200 kadar silah ve bazı mühimmatın saklandığını iddia ederek, Türkiye’yi Gazze’deki teröristlere yardım etmekle suçladı. Madlener, elinde bulunan kağıttan yardım gemilerinin içinde ne kadar silah olduğuna ilişkin bir takım notları da okudu. Bu sözler üzerine KPK Avrupa Eşbaşkanı Fransız milletvekili Helene Flautre sinirlenerek, “Bağış, sadece ırkçılığın Avrupa’da bir hastalık olduğunu söylemişti. Ama görüyorum ki sözlerinde haklıymış” karşılığını verdi. Bağış da iddialara, “İsrail Büyükelçiliği’nden verilen kağıdı okumanız beni şoke etti. Keşke biraz araştırsaydınız” yanıtını vermekle yetindi. Salonda bulunan diğer AP üyeleri de, aşırı sağcı milletvekilinin iddialarına tepki gösterdi.
Söz alan AP milletvekilleri teker teker Türkiye’ye taziye dileklerini sunarak, bu olayın Türkiye ve İsrail arasında değil, uluslararası boyutta bir kriz olduğunun altını çizdiler. İsrail’in uluslararası sulardaki saldırısının ‘deniz korsanlığı’ anlamına geldiğini belirttiler. Türkiye’nin de kendi ülkesinde yardım filolarında
kimlerin bulunduğuna ilişkin bir soruşturma başlatması istendi. AP’nin gelecek hafta Strasbourg’da yapılacak olan Genel Kurul toplantısı sırasında İsrail’in saldırısını kınayan bir tavsiye kararı çıkartması ve bu kararda ölen Türklerin adlarına da yer vermesi bekleniyor.
Papa daha hassas
EGEMEN Bağış, Brüksel’de AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Komiseri Cecilia Malmstrom’la bir araya geldi. Bağış, Anvers’te de Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle buluştu. Bağış yaptığı konuşmada, “İsrail’in gemilere saldırısı karşısında bazı Müslüman ülkelerin liderlerinin Papa 16. Benediktus’un gösterdiği hassasiyeti gösteremediğini” söyledi. Bağış, burada
mangal partisine de katıldı.

Kaynak:hurriyet.com.tr
jockeя Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
CevaplaCevapla

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari