www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Kültür & Sanat > Genel Kültür > Felsefe-Psikoloji

Felsefe-Psikoloji Felsefe Ve Sosyoloji ile ilgili herşey...

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 07-27-2013, 01:29 AM   #1
elektra
Yeni Üye

Kayit Tarihi: Jul 2008
Mesajlari: 24
Teşekkür Etme: 0
Teşekkür Edilme: 0
Teşekkür Aldığı Konusu: 0
Üye No: 51231
Rep Puanı : 10
Rep Derecesi : elektra is on a distinguished road
Red face Aşkınlık ve İçkinlik hakkında...

"Aşkınlık kavramı, din ve felsefe alanında genellikle hiçbir şekilde duyularla algılanamayan gerçeklikler anlamındadır. Duyularla algılama anlamı gerçekliğe dayandırılarak iki belirli şekilde ele alınabilir. Bilimsel olarak var olma yapısı birinci bakış açısıdır. İkinci olarak tanrının kabul edilmesi gerekliliği anlaşılmalıdır."

"Tekilliğin, sonlunun sonsuz ifadesi içkinlik düzlemidir. Kişilikleşmeler, özneleşmeler, yer-yurtlaşmalar, hiyerarşileşmeler, nesneleşmeler evrenselleşmeler, tekilliğin sonsuz akışında sonlu oluşlardır. Hiyerarşik düzlemde sonsuz olan mutlak, içkinlik düzleminde sonlu olandır. “Mutlak”, mutlak olmayanın sonsuzluğunda, deviniminde, tekilliğinde tanımlanandır. Yer-yurt, yersiz yurtsuzlaşmanın, yerleşiklik göçebenin, zorunluluk özgürlüğün içkinlik düzleminde sonlu olan’dır. Sonsuz olan tekillik ve çokluktur."

ve ben hala anlamıyorum biri bana aşkınlık, askınsallık ve içkinlik, aşkınlık ve içkinlik düzlemlerini anlatabilir mi?

Bu Konudaki Online üyeler: 3 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 3)

Konu Seçenekleri
Görünüm Şekli

Mesaj kurallari