www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Kültür & Sanat > Ödev Arşivi > Kitap Özetleri

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 04-01-2010, 07:18 PM   #1
BeatLes
Müstakbel Üye

BeatLes 'in Avatari

Kayit Tarihi: Dec 2005
Mesajlari: 242
Teşekkür Etme: 0
Teşekkür Edilme: 2
Teşekkür Aldığı Konusu: 2
Üye No: 23
Rep Puanı : 155
Rep Derecesi : BeatLes will become famous soon enoughBeatLes will become famous soon enough
Belirlenen Sergüzeşt

Samipaşazade Sezai / Türk Edebiyatı / Roman / 100 Temel Eser

Dokuz yaşında Kafkasya’dan kaçırılıp esircilerin eline düşen Dilber, en sonunda Asaf Paşanın konağına satılmıştır. O konakta eğitim görür, hatta Fransızca öğrenir. Avrupa’da okumuş, ressam, iyi kalpli bir genç olan Celal, Asaf Paşanın oğludur, Dilber’e aşık olur. Annesi, bu sevginin farkına varınca, oğlunu bir esir parçasından kurtarmak ister…

Samipaşazade,1888 yılında yayınlanan Sergüzeşt romanında, o yıllarda rağbet gören “esaret” konusunu işlemiş ve esaretin insanlık dışı olduğunu gözler önüne çalışmıştır. Roman, alınıp satılan, oradan oraya sürüklenip horlanan bir genç kızla onu ezen, hakir gören zengin tabaka arasındaki çelişkiler üzerine kurgulanır.
Kitabın içinden bir bölüm:
Rusya şirketinin Batum’dan gelen bir vapuru Tophane’nin önüne yanaştığı zaman, denizin üzerinde sabırsızlıkla bekleyen birkaç kişi sandallardan vapurun içine atlamışlardı. Bunlardan biri, uzun boylu, geniş omuzlu, seyrek siyah bıyıklı, etekleri ayaklarına kadar uzun, beli gayet dar bir Çerkez paltosu giymiş; yanında kendi kavminin kalpağı, elinde bir gümüşlü kırbacı olan Çerkez’e;
“Safa geldiniz, cariyeler nerede?”
“İşte burada.”
“Kaç tane?”
“Üç.”
“Güzel mi?”

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari